Bakan Koca: Tespit ettiğimiz bebeklerin en kısa sürede tedavisini başlatıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çiftlere rehberlik edildiğini, tespit sonucu bebeklerin en kıs sürede tedavisinin başlatılacağını duyurdu.

Bakan Koca: Tespit ettiğimiz bebeklerin en kısa sürede tedavisini başlatıyoruz

Bakan Koca: Tespit ettiğimiz bebeklerin en kısa sürede tedavisini başlatıyoruz - 2022 Mayıs ayında yeni doğan bebeklere yönelik başlatılan SMA taramasında gelişmeleri aktaran Koca, çiftlere rehberlik ederek tespit edilen bebeklerin tedavilerinin en kısa sürede başlatılacağını açıkladı. Tarama başından beri 118 bebeğe SMA tanısı konuldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün bakanlık ve bünyesinde yer alan kurum ve kuruluşların 2023 yılı bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Koca, kovid-19 salgın dönemindeki uygulama süreçleri ve son dönemde vatandaşın hizmetine açılan eserler hakkında bilgi verdi.

7 ŞEHİR HASTANESİNİN YAPIMI

2019 Kasım ayında Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan etkisin ülkemizde 2020 Şubat sonu itibariyle hissettiren koronavirüs salgının en şiddetli döneminde bile, 45 günde her biri 1000 yataklı acil durum hastaneleri inşa edildi. Dünya çapında aka ve ölüm sayıları gelişmiş olan ülkelerde her geçen gün artış gösterirken, salgın Türkiye'den uzak tutulmaya çalışıldı. Koca, 'Dünyanın hiçbir yerinde vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Salgının kaynağı olan Çin'in Vuhan kentinden vatandaşlarımızı tahliye ederek başladık. Ambulans uçaklarımızla kıtaları aşarak 185 hasta vatandaşımızı ülkemize getirdik.' dedi.

Yapımı devam eden 7 şehir hastanesi olduğuna değinen Koca, 'Şehir hastaneleriyle sağlık hizmetlerinde yeni bir döneme geçildiğini takdir edersiniz. Bugün teknolojik altyapısıyla birlikte sağlıkta yeni bir akademik markalaşmadan bahsedebiliyorsak, 'Health Türkiye' markasıyla dünyaya açılabiliyorsak, bunu yeni döneme adını yazdıran şehir hastaneleri sayesinde yapıyoruz. Bu hastanelerimiz birer hastane olmaktan öte, her biri kendi içinde bütün hizmetleri kapsayan birer hastane şehirleridir.' açıklamalarında bulundu.

Türkiye geneli şehir hastaneleri yaygınlaştırılarak geniş ölçekte dünya genelinde üstün olduğumuz sağlık sektöründe yerinde ve zamanında ileri atılımların temeli atılıyor. Var olan inşaların yapımı en kısa sürede eser ve hizmet listesine eklenecek.

118 BEBEĞE SMA TANISI

Mayıs ayında başlatılan SMA taraması hakkında Bakan Koca, 'Söz buraya gelmişken son yıllarda sıkça gündemimizde olan SMA hastalığından bahsetmek isterim. Geçtiğimiz yılsonunda evlenecek çiftlerde, yeni doğan bebeklerde ise bu yıl mayıs ayında SMA taramasını başlattık. Çiftlere rehberlik ediyor, tespit ettiğimiz bebeklerin en kısa sürede tedavisini başlatıyoruz. Taramanın başlangıcından bu yana 118 yavrumuza SMA tanısı koyduk.' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yılda ortalama 25 bin bebek ve çocuğun eken tanı ile tedavi altına alınarak önlenemez denilen hastalıkları rehabilitasyon fırsatı sunarak tedavi edildiğini söyledi. İlklerin yılı olmaya devam eden 2022 Mayıs ayında SMA taraması yapıldı. Tarama başlangıcından bu yana 118 bebeğe SMA tanısı konuldu.

SONRAKİ HABER