Bakan ihtiyaç sahibi ailelere 9 milyar 732 milyon lira destek verildiğini açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ekim ayı içinde sosyal yardımdan faydalanan ailelere toplam 9 milyar 732 milyon lira destek verildiğini duyurdu.

Bakan ihtiyaç sahibi ailelere 9 milyar 732 milyon lira destek verildiğini açıkladı

Bakan ihtiyaç sahibi ailelere 9 milyar 732 milyon lira destek verildiğini açıkladı - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ekim ayında sosyal yardımdan faydalanan dar gelirli ailelere temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için toplam 9 milyar 722 milyon lira destek verildiğini, önümüzdeki aylarda rakamın yükseleceğini belirtti.

Türkiye Aile Destek Programı, engelli, yaşlı aylığı, genel sağlık sigortası ödemeleri, elektrik desteği, anaokulu yardımı ve birçok alanda dar gelirli ailelere yönelik yardımların hesaplara aktarımı sağlandığı, ihtiyaç sahibi hiçbir vatandaşında yarı yolda yalnız bırakmadıklarını vurguladı.

SOSYAL YARDIM PROGRAMLARI DESTEK ÖDEMELERİ

Sosyal Yardım Programları, başvuru yapan kişiler arasında ayrım etmeden ihtiyaç odaklı direkt hak temelli nakdi yardımlar yapıldığını söyleye Yanık, 'Ekim ayı içerisinde bu desteklerimizin yanı sıra diğer nakdi yardımlarımızı eklediğimizde sosyal yardım faydalanıcısı hanelerimize toplam 9 milyar 732 milyon lira destek verdik.' diye konuştu.

Sosyal yardım ve hizmetlerin yeni modeller üzerinde geliştirildiğini, yeniliklerin yapılacağını müjdesini veren Yanık, 'Kaynaklarımızın bütün toplum kesimlerinin yararına olacak şekilde dağıtılmasını her dönemde önceledik ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Türkiye Aile Destek Programı ile ekim ayı içerisinde 1 milyar liralık desteği vatandaşlarımıza sunduk.' dedi.

Engelli ve yaşlı bireylerin hayatını idam ettirebilmeleri, hayat koşullarına yenik düşmemesi için Yanık, 'Ekim ayında toplam 2,1 milyar lira tutarında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerine ulaştırdık.' bilgisin verdi.

Sosyal Ekonomik Destek ile eğitimde ihtiyaçların karşılanması için Yanık, 'Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu doğrultuda ailelerimize toplam 350 milyon lira destekte bulunduk' ifadesini kullandı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na Ekim ayı içerisinde ayrılan pay ile ilgili Yanık, 'Ekim ayı içerisinde vakıflarımıza 231,6 milyon lira periyodik payımızı aktardık. Buna ek olarak kış öncesindeki ihtiyaçların karşılanabilmesi için ayrıca 450 milyon lira ek pay aktardık. Böylece ekim ayı içerisinde SYDV'lerimize toplam 681,6 milyon lirayı aktarmış olduk' diyerek sözlerine şöyle devam etti:

'Hazırladığımız yeni destek programımız ile geleceğimizin mimarı olan çocuklarımıza desteklerimize bir yenisini eklemiş oluyoruz. Sosyal yardım programlarımızdan faydalanan vatandaşlarımızın 3-5 yaş aralığında çocuğu bulunup, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı anaokuluna/anasınıfına kaydettirmesi halinde her bir çocuk için ödemekle mükellef olduğu giderleri Bakanlık olarak biz karşılıyoruz. Bu doğrultuda Ekim ayına ilişkin 32,7 milyon lirayı MEB'e aktardık.

Vatandaşlarımızın SGK'ya ödemesi gereken 3,2 milyar liralık tutarı Bakanlık olarak biz üstlendik

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımına destek sağladık. Barınma Yardımı kapsamında 11,9 milyon lira destek verdik. Doğum Yardımı kapsamında vatandaşlarımıza 30,3 milyon lira nakdi yardım yaptık. Ayrıca eşi vefat eden kadınlarımızın temel gereksinimlerinin karşılanabilmesi için de 146, 4 milyon lira destek sunduk.' açıklamalarında bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan Sosyal Yardım Programlarına başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelere Ekim ayında ödenen toplam yardım tutarı 9 milyar 732 milyon lira oldu. Kasım ayı özellikle de yeni yılda bu rakamın ciddi seviyede artacağı söyleniyor.