Bakan Dönmez'den talimat geldi! Banka promosyonlarında güncelleme yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil ile beraber TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın banka promosyonlarında güncelleme talebine karşı talimat verdi.

Bakan Dönmez'den talimat geldi! Banka promosyonlarında güncelleme yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil ile beraber TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın banka promosyonlarında güncelleme talebine karşı talimat verdi. Bankaların banka promosyonlarında verdikleri düşük rakam emekçileri tatmin etmedikleri gerekçesiyle, Hakan Yeşil ile beraber Ergün Atalay'ın güncelleme taleplerini Bakan Dönmez'e iletti. Dönmez, kendisine yöneltilen güncelleme taleplerine ilişkin banka promosyonlarının güncellenmesine yönelik harekete geçti. 

Bakan Dönmez bugün Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesi Müdürlüğü'ne bağlı maden işçileriyle bir araya gelerek kendisine yöneltilen soruları ve talepleri yanıtladı. Yeşil ve Atalay'ın banka promosyonlarında güncelleme taleplerini Bakan Dönmez'e iletmesiyle bir an da sevindirici gelişmeler yaşandı. Dönmez, emekçinin hakkı emekçiye diyerek TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu'na talimatı verdi. Banka promosyonlarında güncelleme olacak. Bakan Dönmez, ''İşçinin lehine ne kadar kopartabiliyorsak çalışacağız. İşçimizin, çalışanımızın heline ne kadar kopartabilirsek o kadar karlıyız diyoruz'' şeklinde konuştu.

Bugün iki müjde birden verildi. Türkiye Taşkömürü Kurumu işçilerinin banka promosyonlarında güncelleme yaşanmasına ilişkin Bakan Dönmez talimatı verdi. Ardından ikinci müjdeyi duyurdu. İşçi alımı üzerinde çalışmalar yürüttükleri kısa süre içerisinde yeni duyuruların paylaşılacağı, sürdürülen çalışmaların sona gelmesine yakın detayların aktarılacağı kesinleşti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün Amasra'da maden işçileriyle bir araya geldiği noktada birtakım müjdeleri esnasında madenciler, ''İşte devlet, işte madenci'' sloganlarıyla taleplerine karşılık verilmesini sevinçle karşıladı.

Ülkemizde bakanlıklar arası personellerin maaşlarını aldıkları bankalardan 3 yıl şartıyla alınan promosyonlarda ciddi değişimler olduğu görülüyor. Kimi bakanlık çalışanları 25 bin TL alacakken, kimi bakanlık personelleri 15 bin TL seviyelerine kadar gerileyen ödeme alacak. Adalet Bakanlığına mensup çalışanlar, 25 bin TL promosyon alacak. 

Belirli üniversitelerde promosyon makası bir haylı açık. Anadolu Üniversitesi 41 bin 500 TL, Gaziantep Üniversitesi çalışanları 35 bin TL promosyon alacak.