Bakan Bilgin'den EYT açıklamaları! EYT'de engel olan başlıklar neler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'yi sosyal devlet anlayışıyla çözeceğiz dedi. Ama hangi konular erken emekliliğe engel oluyor. İşte detaylar...

Bakan Bilgin'den EYT açıklamaları! EYT'de engel olan başlıklar neler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'yi sosyal devlet anlayışıyla çözeceğiz dedi. Bakan Bilgin, emeklilikte farklılaşmayı sosyal devlet anlayışıyla çözüleceğine vurgu yaptı. Peki sosyal devlet anlayışı neler, hangi konular erken emekliliğe engel teşkil ediyor. 

Bakan Bilgin, bugün katıldığı Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu'ndan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) üzerinde önemli açıklamalarda bulundu. Bilgin, ''Emeklilikte farklılaşmayı da sosyal devlet anlayışıyla, EYT ile çözeceğiz taşeronun kadroya alımıyla çözeceğiz'' dedi.

Toplumun orta kesimini oluşturan esnafların, sorunları çözüme kavuşursa toplumsal düzenin sağlıklı olacağını belirten Bakan Bilgin, ''Bir toplumda sağlıklı bir toplumsal düzen varsa esnafların mutlu olması, esnafların sorununun çözülüyor olması lazım. Özellikle değişim dönemlerinde, sorunların arttığı, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde bunu daha çok hissederiz'' diyerek konuştu.

''YURTTAŞLARIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ''

Türkiye'nin salgın döneminde vatandaşlarını yalnız bırakmayarak yanında olduğunu dile getiren Bakan Bilgin, ''Devletimiz, ABD gibi 20 trilyon doları aşan bir milli gelire sahip değil, İngiltere ya da Almanya gibi milli gelire sahip değil. Ne kadarız? 1 trilyon dolara yakınız. Buna rağmen Türkiye, 20 trilyon dolarlık ekonominin yaptığını, sosyal bakımdan yaptı, vatandaşlarını korudu. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız bu enflasyon döneminde 'yurttaşlarımız enflasyona ezdirmeyeceğiz'' dedi. Bu konuda bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Asgari ücreti tarihinin en yüksek zammıyla arttırdık. Arkasında temmuzda bir artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Yani biz yurttaşlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız'' dedi.

''PRİM GÜN SAYISINDAKİ FARKLILIK CİDDİ BİR SORUN''

Emekliliği hak etme şartları üzerinde vurgu yapan Bilgin, ''Esnafın bazı sorunları mevzuatla ilgili sorunlar. Çözülebilecek sorunları hemen çözmemiz lazım. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir. Çalışma Bakanlığı her insanımızın yanındadır.'' ifadelerini kullandı.