Bakan Bilgin son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan o tarihte açıklayacak dedi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye'de son haftalarda gündemin bir numaralı konuları arasında yer alan sözleşmeli kadro ile ilgili açıklama yaptı.

Bakan Bilgin son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan o tarihte açıklayacak dedi!

Bakan Bilgin son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan o tarihte açıklayacak dedi! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye'de son haftalarda gündemin bir numaralı konuları arasında yer alan sözleşmeli kadro ile ilgili açıklama yaptı.

Ülke genelinde bugün gelen son dakika gelişmelerine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin gündeme dair açıklamalarda bulundu. Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdeleri Pazartesi günü açıklayacağını ifade etti. Konuşmaları sonrası ise birçok kişi kendi alanında yapılacak düzenlemeleri Bakan Bilgin ile paylaşmaya devam ediyor.

PAZARTESİ GÜNÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Vedat Bilgin, yaptığı açıklamasında, “Kamudaki tüm sözleşmeli personeli kapsayan düzenlemenin son halini Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi günü kabine toplantısının ardından kamuoyu ile paylaşacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan, 2023 bütçesinin sunum konuşmasında sözleşmeli personellerin kadroya geçmesinde bu ay itibariyle çalışmaların resmi olarak başlayacağını ifade etmişti. Bakan Vedat Bilgin sözlerine ise,  “Sözleşmeli memurları bu ayın içerisinde kadrolu hale getireceğiz. Çalışmayı tamamladık” şeklinde devam etti.

VEDAT BİLGİN AÇIKLAMALARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'de 5 puana dair kritik açıklamalarda bulundu. Vedat Bilgin, "Buna çözüm olarak işveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT'li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz" açıklamasında bulundu.

EYT'lilerin kıdem tazminatıyla ilgili de konuşan Bilgin, "Bu konuda da hükümetin bazı formülleri var" diyerek şunları ifade etti; "Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir. İşveren EYT'lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor." ifadelerini kullanırken asgari ücret için de gündemde yer alan rakamların sorulması üzerine "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" diyerek, işletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışında oldukları yanıtını verdi.

SONRAKİ HABER