ATO Başkanı'ndan EYT açıklaması! İşverene uygun koşul ve kredi desteği detayı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran bugün yaptığı yazılı açıklamada EYT düzenlemesi ile ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu.

ATO Başkanı'ndan EYT açıklaması! İşverene uygun koşul ve kredi desteği detayı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran tarafından bugün gerçekleştirilen yazılı açıklamada Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son derece önemli açıklamalar geldi. Yapılan düzenlemede iş verenlerin de bu noktada destek görmesi gerektiğinden bahsetti. Özellikle de kıdem tazminatı konusuna değinen Baran, finansal destek konusunda çağrıda bulundu. 

KIDEM TAZMİNATI YÜKÜ KALDIRILMALI 

Yapılan açıklama sırasında EYT düzenlemesinin gündeme geldiği ve de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından bugün itibariyle de çalışmların başlatıldığına değinmesi aile ATO Başkanı Baran açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre iş verenlere destek verilmesi konusuna değinilerek, "İşverenlerin kıdem tazminatı yükünü kaldırabilmesi açısından Kredi Garanti Fonu desteğiyle uygun koşullu ve uzun vadeli kaynak sağlanması çok önemli bir destek olacaktır. Bu talebi Ankara Ticaret Odası olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin'e iletmiştik. Talebimizin dikkate alınarak reel sektörümüze finansman desteğinin gündeme getirilmesi çok kıymetli" ifadelerinde bulundu. 

Bu açıklamaların yanı sıra da kıdem tazminatı yükünün kaldırılmasına ilişkin EYT düzenlemesinin resesyon riski taşıdığına değinerek, Baran, "Küresel ekonomide resesyon riski yaşanırken, büyümede yavaşlama tahminleri yapılırken ve enflasyonla mücadele sürecinin etkileri devam ediyorken EYT düzenlemesinin yapılması işverenleri bir yandan nitelikli iş gücü kaybı diğer yandan da yüklü tazminat ödemeleriyle karşı karşıya bırakıyor"  açıklamalarına yer verdi. 

İSTİHDAMIN DEVAMI İÇİN FAYDALI OLACAKTIR 

Bu açıklamaların ardından bu alandaki çalışmalara yönelik finansal destekten de bahseden Baran, Baran, "İşverenlerimizin kıdem tazminatı yükünü kaldırabilmesi için Kredi Garanti Fonu desteğiyle uygun koşullu ve uzun vadeli kaynak sağlanacak olması çok önemli bir destek olacaktır. Bu konudaki talebimizi Ankara Ticaret Odası olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin'e iletmiştik. Talebimizin dikkate alınarak reel sektörümüze finansman desteğinin gündeme gelmesi çok kıymetli. Bu destek yatırım ve istihdamın devamı için de faydalı olacaktır" açıklamalarına değindi. 

Nitelikli personelin yeniden istihdam edilmesi konusunda da sosyal güvenlik primlerinin düşürülmesinin de üretim ve ticaretin sekteye uğramadan devam etmesine katkıda bulunacağından bahsederek konuya ilişkin düşüncelerinden ve çağrılarından bahsetti. 

SONRAKİ HABER