Asgari ücret yeni yılda refah payıyla birlikte yükselecek

2023 yılı Ocak ayında yeni asgari ücrete refah payı da eklenecek. Aralık ayında toplanacak komisyon öncesi işçi ve işverenler anket çalışması başlattı.

Asgari ücret yeni yılda refah payıyla birlikte yükselecek

Asgari ücret yeni yılda refah payıyla birlikte yükselecek - Asgari ücret tespit komisyonu toplantısı öncesi hükümet, işçi ve işveren temelinde anket çalışması başlatıldığı aktarıldı. 2023 yılı yeni asgari ücrette artış beklentilerine bir de refah payı eklendi. Böylelikle ilave refah payı ile vatandaş enflasyona karşı korunacak.

Yeni asgari ücrette refah payı oranının ilaveten artırılacağı söylentileri günden güne artışa geçti. Beklentilerin karşılanması adına yeni anket çalışması başlatıldı. 2023 Ocak ayı asgari ücret zam oranı netleşmesi için Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir araya gelecek. Zam oranı netleşmiş olacak. Yıllardır süregelen anlayış belki de değişebilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir vatandaşın enflasyona karşı ezilmemesi için gerekli bütün adımların atılacağı müjdesini vermişti. Bakanlık, temel aldığı anlayış üzerine 2022 yılı rakamlarına göre 16 milyon asgari ücretliyi mağdur etmemek adına çalışmaların kapsam alanını genişleterek ilave refah payı ekleyecek.

ASGARİ ÜCRETTE İLAVE REFAH PAYI

Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleşti. 2022 yılı 99 yıllık Türkiye Cumhuriyeti'nde eşi benzeri görülmemiş kararların faaliyete geçtiği yıl olacak tarihe geçecek. Hiçbir zaman unutulmayacak, adını altın harflerle tarihe kazıyan 2022'de asgari ücret, memur ve emekliye iki defa zam yapıldı. Sadece bununla kalınmadı. Eser ve hizmetler artık hayal değil gerçeğe dönüştü. Yerli ve milli sermaye ile Togg, dünyanın en büyük 5'inci barajı ve daha niceleri hizmete açıldı.

2022 yılında Ocak ve Temmuz aylarında iki defa maaşlara zam uygulandı. Zam oranlarında enflasyon etkili oldu. 2023 yılında alışılagelmişin dışında tutum sergilenebilir. Enflasyon oranı yerine ilave refah payı artırılarak kamuoyu beklentisinin yüzde 60 zam talebi gerçekleşebilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık başı randevu öncesinde hazırlıklarına başladı. Bakanlık, geçtiğimiz haftalarda Türkiye geneli anket çalışması yaptı. İşçi ve işverenlerin nabzı yoklanarak yeni tutarın ne olması konusunda istekleri alındığı dosyaya oturtuldu. Komisyon, görüşmelerinde öncelik anket çalışmalarında çıkan zam ve maaş beklentisi üzerinden şekillenecek. Kulis bilgilerine göre, çeşitli istişareler odağında asgari ücrete ilave refah payı getirileceği tahmin ediliyor.

SONRAKİ HABER