ABD'li yazar Shems Friedlander hayatını kaybetti! Yahudi kökenli yazar Müslüman olmuştu!

Yahudi kökenli ABD'li yazar Shems Friedlander, 1972 yılında Mevlevilikle tanışarak Müslüman olmuştu. Bir süredir kanser tedavisi gören ABD'li yazar 82 yaşında hayatını kaybetti.

ABD'li yazar Shems Friedlander hayatını kaybetti! Yahudi kökenli yazar Müslüman olmuştu!

ABD'li yazarın vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran Sufi yayınları paylaşımda şu ifadelere yer verdi; "Kıymetli yazarımız Shems Friedlander dar-ı bekaya irtihal eylemiştir. Kabri nur, makamı cennet olsun. Batılı bir kültür ve disiplinle yetişmiş bir zihnin ve sanatkarın tasavvufla birleşen hayatında dokunduğu, kucakladığı tüm gönüllere sabrı cemil niyaz ederiz." denildi. 

Bir süredir kanser tedavisi gören Friedlander hastalığı yenik düştü. ABD'li yazarın cenazesi ise yarın ikindi namazı sonrasında Fatih Camii'nde yapılacaktır. 

ABD'li yazar 2012 yılında İslami Araştırmalar Enstitüsü tarafından en etkili 500 Müslüman arasında gösterilmişti. Yalnızca yazarlık ile uğraşmıyordu. Bunun yanında ressam, grafik tasarımcısı, fotoğrafçı ve film yapımcısı olarak da çalışmalar yapmıştı. 

ABD'li yazar Shems Friedlander 1940 yılında New York'ta doğdu. Yahudi bir ailede dünyaya geldi. 1972 yılında Brooklyn Müzik Akademisi'ne sema gösterisi yapan Mevleviler ile tanışma fırsatını yakaladı. Konya'ya davet edilen yazar burada Müslüman oldu. 

ABD'li yazar Shems Friedlander 2018 yılında Anadolu Ajansına vermiş olduğu bir röportajda şu ifadelere yer vererek nasıl Müslüman olduğunu anlatmıştı; "Sema zikirdir. Ben Mevlana ile tarihi bir figür olarak ilgilenmiyorum. Ben onun mesajıyla, ne dediğiyle ilgileniyorum. Mevlana neler söyledi, ondan nasıl faydalanabilirim, bununla ilgileniyorum. Onun yazdıklarını hayatıma nasıl yansıtabilirim diye bakıyorum. Dünyanın bugünkü sorunu bu. Büyük bir azizdi, büyük bir liderdi, bu değil, bunlara takılmamamız lazım. Bizim nefsimize değil, Allah'a yönelmemiz lazım. İslam hayatın her yerinde olmalı. Bu yüzden bütün hayatımı İslam'a entegre ettim. İslam bir hayat tarzıdır. İslam'ı hayatınızdan ayrıştıramazsınız. İslam sadece cuma günleri namaza gitmek değildir. İnsanlar bana soruyorlar, 'Nerede, ne zaman, neden Müslüman oldun?' Bakın, Hazreti Ebubekir Sıddık neden Müslüman olduysa ben de o yüzden Müslüman oldum." demişti.

SONRAKİ HABER