150 bin TL prefabrik ev yardımı nasıl alınır?

Türkiye'de milyonlarca vatandaş için bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan destek paketi sonrasında milyonlar prefabrik ev yardımlarını nasıl alacağını araştırmaya başladı. Peki 150 bin TL prefabrik ev yardımı nasıl alınır?

150 bin TL prefabrik ev yardımı nasıl alınır?

150 bin TL prefabrik ev yardımı nasıl alınır? Türkiye'de milyonlarca vatandaş için bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan destek paketi sonrasında milyonlar prefabrik ev yardımlarını nasıl alacağını araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklama sonrasında vatandaşlar harekete geçti prefabrik yardımları araştırıyor. İşte tüm detaylar ve daha fazlası kamugundemi.com adresinde yer ediniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı o açıklamalar.. "Sosyal yardım alan vatandaşlarımız için de müjdelerimiz var. Yardım programları 2022'de ayırdığımız bütçeyi 6 milyar liradan 11.5 milyar liraya çıkarmıştık. Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya, betonarme ev yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya, öksüz yetim yardımını 300 liradan 600 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımı 500 liradan bin liraya, şartlı sağlık yardımını 55 liradan 100 liraya yükselttik."

PREFABRİK EV YAPANA 150 BİN TL DESTEK

150 bin TL prefabrik ev yardımı nasıl alınır?

Prefabrik ev yardımı için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan bilgiler açıklanmıştır. 

"Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2022 yılı için 1.833,45-TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan herhangi birine  haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma 

İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında  75.000-TL, prefabrik ev yapımlarında 150.000-TL, betonarme ev yapımlarında 200.000-TL’ye kadar destek verilir."

PREFABRİK EV YARDIMI NASIL ALINIR

Hükümet kanadında prefabrik ev yapacak olan kişiler için vatandaşlara 150 bin TL'ye kadar destek sağlanıyor. Buna göre ise prefabrik villa ve ev modelleri için birçok arayış yer alırken vatandaşlara verilen barınma yardımı kapsamında 150 bin TL hibe edilecek. Bu devlet desteğinden faydalanabilmek için ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım programları kapsamında Aile Yardımı başlığı altında muhtaç ailelerin evlerini yenilemeleri için barınma yardımına başvuru yapılması gerekiyor. Barınma yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin sağlıksız, eski ve bakımsız olması nedeniyle oturulamayacak derecedeki evlerinin bakım tadilatı ve prefabrik ve betonarme evlerin yapımı için nakit olarak verilmektedir. Bunun yanında afetten zarar gören muhtaç ailelerinde ev eşyası alımı için yine barınma yardımı kapsamında ayni ve nakit yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler Bakanlığa bağlı SYD vakıflarına müracaat ederek bu destekten yararlanarak prefabrik ev yapımı için devlet desteğinden yararlanabilirler.

SONRAKİ HABER