Ysk Yurtdışı Seçim Harcamalarını Ön Ödemeyle Karşılayacak

ANKARA (ANKA) – Yüksek Seçim Kurulu, 7 Haziran’da yapılacak seçiminde yurt dışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve h

Ysk Yurtdışı Seçim Harcamalarını Ön Ödemeyle Karşılayacak

ANKARA (ANKA) – Yüksek Seçim Kurulu, 7 Haziran’da yapılacak seçiminde yurt dışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımlarını ön ödemeyle karşılayacak. Ödenek gönderme belgesiyle kendisine harcama yetkisi verilen Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı harcama yetkilisi olacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, 25. dönem milletvekili genel seçiminde yurt dışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımları ile seçimlerle ilgili yurt dışındaki diğer harcamalarda uygulanacak usul ve esasları içeren genelge Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Genelgeyle 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde yurt dışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla, seçim iş ve işlemleri için ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımlarına yönelik harcamaların usul ve esaslarına ilişkin düzenlemeler yapıldı. Buna göre, yurtdışındaki harcamalar ön ödemeyle karşılanacak, ödenek gönderme belgesiyle kendisine harcama yetkisi verilen Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı harcama yetkilisi olacak. Merkezde yapılacak harcamalar için YSK İdari ve Mali İşler Daire Başkanı, yurtdışında yapılacak harcamalar için ödenek gönderme belgesiyle kendisine harcama yetkisi verilen Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı harcama yetkilisi olacak.

Harcama yetkilisince yazılı olarak görevlendirilen ve yapacağı harcamalar konusunda harcama yetkilisine karşı sorumlular, seçim yapılacak dış temsilciliğin türüne göre, misyon şefleri ve başkonsoloslar olarak belirlendi.

 

-HARCAMALAR, KAMU İHALE KANUNU UYARINCA DOĞRUDAN TEMİN YOLUYLA KARŞILANACAK-

 

Yurtdışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla yapılması öngörülen ve kargo, kiralama, sigorta, haberleşme giderleri, hizmet alımları, mal ve sarf malzemesi alım giderleri, seçim yapılacak ülkelerdeki yasal yükümlülükler ya da yerel makamların talep edeceği diğer giderler, kur farklarından doğan giderler ile günlük ücretler YSK Başkanlığının tertibinden karşılanacak. Yurt dışı seçim iş ve işlemleri için yapılacak harcamalar, herhangi bir sınırlamaya bağlı olmaksızın Kamu İhale Kanunu'nun uyarınca doğrudan temin yoluyla karşılanacak. Yapılacak mal ve hizmet alımlarında, ilan yapılmaksızın ve teminat alınmaksızın kendisine ihale yetkisi verilen harcama yetkilisi mutemedi tarafından piyasada fiyat araştırması yapılarak ihtiyaçlar temin edilecek.

Her bir dış temsilcilik tarafından seçim için özel olarak açılacak ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına bildirilecek banka hesaplarına, harcama yetkilisi mutemedi adına ön ödeme gönderilecek. Ön ödemeler sadece yurtdışındaki seçim iş ve işlemleri için kullanılacak.

 

-ÖDEME ŞARTLARI, SÖZLEŞMENİN YAPILDIĞI ÜLKE MEVZUATINA GÖRE YAPILACAK-

 

Seçim iş ve işlemlerinin yürütülmesi için yurt dışı harcama yetkilisi mutemedine gönderilen ön ödemeler “Ön Ödeme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre gerçekleştirilecek.

Seçim iş ve işlemlerine ait harcamalar gerçekleştirildikten sonra ön ödeme mahsup sürelerinde, harcamalara ilişkin tüm belge ve çeviriler Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına mahsup edilmek üzere gönderilecek. Artan tutarlar, dış temsilciliklerce konsolosluk hasılat hesabı kayıtlarına alınarak, Dışişleri Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne bildirilecek. Kayıtlara alınan tutarlar, Adalet Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne gönderilerek ön ödemelere ilişkin kayıtlar kapatılacak.

Yurtdışında hazırlanan sözleşmelerde bulunması gereken hususlarla ödeme şartları, sözleşmenin yapıldığı ülke mevzuatına göre yürütülecek. Diplomatik muafiyetler çerçevesinde vergi iadesi alınması halinde söz konusu tutarlar, dış temsilcilikler tarafından konsolosluk hasılat hesabı kayıtlarına alınarak, Dışişleri Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne bildirilecek. (ANKA)

(YE/ORH) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.