Yök'ten Rus Öğrenciler İle İlgili Açıklama

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, Rusya ile Türkiye arasındaki krize ilişkin, Türkiye’de bulunan öğrencilere misafirperverliğin dün olduğu gibi bugün de devam edeceği belirtildi.

Memurlar 02.12.2015, 21:55
Yök'ten Rus Öğrenciler İle İlgili Açıklama

ANKARA (ANKA) -Rusya ile Türkiye arasındaki kriz sürerken Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’de bulunan öğrencilere misafirperverliğin dün olduğu gibi bugün de devam edeceğini bildirdi. YÖK, "Rusya’daki Türk öğrencilerimize de aynı hassasiyetin Rus makamlarınca gösterilmesinin haklı beklentisi içindeyiz” açıklamasında bulundu. 

YÖK tarafından yapılan açıklamada, Rusya ile Türkiye arasındaki krizin eğitime yansımamasını isteyen Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Dimitri Livanov'un açıklamalarının olumlu karşılandığı ifade edildi. Açıklamada "Ancak Türkiye’deki eğitim kurumları ile işbirliği içinde olan 44 Rus yükseköğretim kurumunun büyük bölümünün ikili anlaşmaları tek taraflı olarak iptal ettikleri veya askıya aldıkları ve akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye'de bulunan Rus öğrencilerin geri çekileceği yönündeki haberler ise büyük üzüntüye sebep oldu" denildi. 

Açıklamada, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi kapsamında öğrenim gören 310 öğrenci ile birlikte bini aşkın Türk üniversite öğrencisinin Rusya’da öğrenim gördüğü belirtilirken, Türkiye’de, Rusya’daki Türk üniversite öğrencisinden daha fazla sayıda öğrencinin eğitim gördüğü vurgulandı.

YÖK açıklamasında iki ülkede öğrenim gören öğrencilere ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de eğitim gören Rus uyruklu öğrencilerimiz bizlere ailelerinin birer emanetidir. Bu bağlamda, ülkemizdeki bütün Rus öğrencilerimize Türk âli-cenaplığının icaplarından olan misafirperverliğimizi, dün olduğu gibi bugün de, yarın da eksiksiz şekilde göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Rusya’daki Türk öğrencilerimize de aynı hassasiyetin Rus makamlarınca gösterilmesi haklı beklentisi içindeyiz.”

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, iki ülke arasında son günlerde yaşanan gerginliğin Rusya tarafından yükseköğretim alanına da yansıtılmasını doğru bulmadıklarını, eğitim öğretimin ülkeler arasında güçlü bağlar kurduğuna ve barışın temininde en önemli amil olduğuna inandıklarını vurguladı. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@