Yök Başkanı Saraç: Yükseköğretim Sisteminin On Yıllardır Beklediği Gerçekleşiyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesiyle ilgili “Yükseköğretim sisteminin on yıllardır beklediği gerçekleşiyor” dedi.

Memurlar 30.07.2015, 18:36
Yök Başkanı Saraç: Yükseköğretim Sisteminin On Yıllardır Beklediği Gerçekleşiyor

ANKARA (ANKA) -Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesiyle ilgili “Yükseköğretim sisteminin on yıllardır beklediği gerçekleşiyor” dedi.

YÖK Başkanı Saraç, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yeni YÖK olarak kalite merkezli büyüme ve buna bağlı süreçlerin geliştirilmesi öncelikli gündemimizdir. Bu kapsamda da akademi camiasının, hatta bütün kamuoyunun da takip ettiği birçok düzenleme, katılımcı bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemeler, karar alma süreçlerinde bağımsız ve şeffaf bir yapıda olacak Kalite Kurulu tarafından gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

Saraç açıklamasında, yönetmelik kapsamında ilgili paydaşların üye olarak yer alacağı Yükseköğretim Kalite Kurulu oluşturulacağını, kurumsal değerlendirme ve program akreditasyonu merkezli bir dış değerlendirme sistemi gerçekleştirileceğini ifade etti. Kurumsal dış değerlendirmenin, ilgili yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim, araştırma ve idari süreçlerini kapsayacağını ve her beş yılda bir zorunlu olarak gerçekleştirileceğini aktaran Saraç, “Bu kurumsal dış değerlendirme, kurumların misyon farklılıklarını dikkate alan bir öz değerlendirme sistematiği esasına dayanacak, bu da kurumlarımıza daha fazla özerklik ve kendi hedeflerine odaklanmasına imkan sağlayacaktır” dedi.

“Yeni YÖK olarak, bu bağlamda olması gereken ve gönlümüzden geçen aldığımız kararların sonuçlarının, eğitim öğretime katkılarının değerlendirildiği Yükseköğretim Kurulundan bağımsız bir Kalite Güvencesi Sisteminin oluşturulmasıdır” diyen Saraç, şunları kaydetti:

“Yönetmelik zemininde başlatılan bu girişimin tedricilik kavramı çerçevesinde kanuni düzenlemeye evrilmesinin, yükseköğretimimizin yararına olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim. Bu kapsamda görüş bildiren tüm kamuoyuna bu sürece katkı ve destekleri için teşekkür ediyorum. Kalite Kurulunun hayata geçmesi ile Türk yükseköğretim sistemimizde yapısal bir değişimin de başlayacağını söyleyebilirim.” (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@