Yök Afrika'ya Destek Programı Çerçevesinde Cibuti'yi Ziyaret Etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, yeni dönemde Fransızca konuşan Afrika ülkeleriyle yükseköğretim alanında birikim ve potansiyelini paylaşmayı öngören kapsamlı bir programı uygulamaya başladı.

Memurlar 04.09.2015, 12:07
Yök Afrika'ya Destek Programı Çerçevesinde Cibuti'yi Ziyaret Etti

ANKARA(ANKA) - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, yeni dönemde Fransızca konuşan Afrika ülkeleriyle yükseköğretim alanında birikim ve potansiyelini paylaşmayı öngören kapsamlı bir programı uygulamaya başladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, 4-6 Mayıs tarihlerinde yapılan ve bu programın ilk ayağını oluşturan Tunus ziyaretinden sonra, 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde de Cibuti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Nabil Mohamed Ahmed'in davetlisi olarak Cibuti’yi ziyaret etti. Cibuti Üniversitesinin ihtiyaç ve taleplerini dinleyen Saraç, ziyaretin son gününde Cibuti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Nabil Mohamed Ahmed ile bir araya gelerek iki ülke arasında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bunun sonucunda şu hususlara mutabık kalındı:

-Cibuti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığına katkı sağlamak üzere YÖK'ün tecrübelerinin paylaşılması.

-Cibuti Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarına, Türkiye'deki üniversite veya Sağlık Bakanlığı hastanelerinde eğitim ve staj imkânı sağlanması.

-Cibuti Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bölümlerine, mühendislik eğitimiyle öne çıkmış bir Türk Üniversitesinden danışmanlık desteği ve akademik katkı sağlanması.

-Türk Yükseköğretim kurumlarında Cibuti Hükümetinin burslusu olarak okuyacak öğrenciler için her yıl belli bir kontenjan tahsis edilmesi.

-Cibuti Üniversitesinin çeşitli birimlerinde ihtiyaç duyulan akademik kadroların Türkiye'deki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapma imkânı sağlanarak yetiştirilmesi.

-Cibuti'nin ihtiyaç duyduğu alanlarda, Türk Yükseköğretiminden üniversite desteği sağlanması.

-Türkiye'ye gelecek olan Cibutili öğrencilerin dil sorunlarını mahallinde çözmek amacıyla Cibuti Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kurularak 2016-2017 eğitim öğretim dönemine hazır hale getirilmesi.

-Cibuti Üniversitesiyle Türk üniversitelerinin ortak yürütecekleri projelerin desteklenmesi.

Saraç,  Fransızca konuşan Müslüman Afrika ülkelerine YÖK'ün destek programı kapsamında, 14-16 Eylül 2015 tarihlerinde, "I. Türk-Fas Üniversiteleri İşbirliği Forumu"nu gerçekleştirmek üzere Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Lahcen Daouidi'nin davetlisi olarak geniş bir heyetle Fas'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@