Yeni Hükümetin İlk Hafta Ve İlk 3 Ay İçinde Yapacakları

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Milletimize söz verdik, şimdi de verdiğimiz sözleri tutma zamanı” diyerek, 64. Hükümet 2016 yılı Eylem Planı’nı açıkladı.

Memurlar 10.12.2015, 16:45
Yeni Hükümetin İlk Hafta Ve İlk 3 Ay İçinde Yapacakları

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Milletimize söz verdik, şimdi de verdiğimiz sözleri tutma zamanı” diyerek, 64. Hükümet 2016 yılı Eylem Planı’nı açıkladı.

ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Davutoğlu, temel hedefin siyaset kurumunun daha çok güçlendiği, meşruiyet alanın herkes için daha çok genişlediği hak ve hürriyetlere herkesin daha kolay eriştiği güçlü bir Türkiye inşa etmek olduğunu ifade etti.  Bu sırada, Davutoğlu’nun seçim meydanlarında partisinin vaatlerini dile getirdiği görüntüler sinevizyondan izlettirildi. Seçimde verdikleri sözleri şimdi bir eylem planıyla hayata geçireceklerini ifade eden Davutoğlu, bir hafta içinde ve üç ay içinde yapılacakları şöyle sıraladı:

-BİR HAFTA İÇİNDE YAPILACAKLAR:

-BURS VE KREDİ MİKTARI 400 TL OLDU-

-Eylem planının uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacak.

-“Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu” ve “Reform Grubu” oluşturulacak.

-Gençlere proje karşılığı 50 bin TL kadar karşılıksız nakdi destek verilecek.

-Gençlere 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteğiyle ilgili süreç başlatılacak. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla bu krediye yüzde 85 kefalet imkanı sağlanacak.

-Bugün imzalanan kararla, lisans öğrencilerinin aldığı 350 TL burs ve kredi miktarı bugünden itibaren 400 TL’ye çıkacak.

-Çeyiz hesabı uygulaması başlatılarak, çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’i oranında destek sağlanacak.

-Esnafa 30 bin TL faizsiz kredi destek uygulaması derhal başlatılacak.

-İşletme büyüklüğü 5 dönümün altında olan meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri, tıbbi, aromatik bitki yetiştiricisi çiftçilerimizi destekleyecek düzenlemeler çıkarılacak.

-Çifçilere seraların modernizasyonu için faizsiz kredi desteği uygulaması başlatılacak. Seralara, ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulaması başlatarak, seracılık maliyeti düşürülecek.

-3 AY İÇİNDE YAPILACAKLAR:

-ASGARİ ÜCRET BİN 300 TL’YE YÜKSELTİLECEK-

Davutoğlu, yasal düzenleme gerektiren hususlarda ise parlamentoda, millet iradesini temsil eden herkesin katkısının gerektiğini belirterek, “Yeterli sayısal desteğe ihtiyaç durulan alanlarda muhalefetin omuz vermesi gerekecek. Muhalefet partililerine çağrıda bulunuyorum; gelin Türkiye’nin gelişme iradesine, büyüme azmine katı verin” dedi. Davutoğlu, ilk 3 ay içinde yapılacakları şöyle sıraladı:

-Asgari ücret bin 300 TL’ye yükseltilecek. İşçilere yönelik bu düzenleme gerçekleştirirken işverenlerin rekabet gücünü zaafa uğratmayacak düzenlemeler yapılacak, özellikle KOBİ’ler üzerindeki yük minimize edilecek.

-Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık bin 200 TL verilecek.

-Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı sigortalısı olan esnafın,  emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılacak.

-65 yaş aylığı alan yaşlılar, kimin yanında nerede yaşarsa yaşasın bundan sonra maaşlarında kesinti, duraksama ve engelleme olmayacak, bunun için gerekli düzenlemeler yapılacak.

-Muhtarların 950 TL olan maaşları bin 300 TL’ye yükseltilecek.

-EK GÖSTERGELER 3 BİN TL’YE ÇIKACAK-

-Polislerin ve uzman erbaşların 2 bin 200 TL olan ek göstergeleri, 3 bin TL’ye çıkarılacak. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 oranında artırılacak.

-Astsubay emeklileriyle ilgili sorunlar çözülecek.

-Askeri öğrencilerin harçlığı 400 TL’ye, er ve erbaşların harçlığı da 30TL’den 100 TL’ye yükseltilecek.

-KOBİ’lerin TSE ve patent belgelerinin maliyetleri devlet tarafından karşılanacak.

-30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK-

-Şubat ayında 30 bin yeni öğretmenin ataması yapılacak.

-Konut Hesabı uygulaması başlatılacak. Bu çerçevede ev almak için Konut Hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşlara yüzde 15 katkı sağlanacak.

-Emekliler ve dar gelirli vatandaşlar 250 TL taksitle konut sahibi yapılacak.

-KADINLARA YÖNELİK DÜZENLEMELER-

-Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.

-Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanunu’nda gerekli değişikler hayata geçirilecek, çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay, yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı ile çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilecek.

-Mevsimlik tarım işçisi ve ev kadınlarının sosyal güvenceden daha kolay faydalanmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılacak.

-Mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçerlerin okullaşmasına yönelik tedbirler alınacak.

-İZİNSİZ YAPILARA ELEKTRİK VE SU BAĞLANMASI İMKANI-

-51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren pirimi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kalkacak.

-Yoksul ailelere belirli ölçülerde internet erişimi imkanı sağlanacak.

-Kentsel dönüşüm yapılması şartı ile izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanması imkanı getirilecek.

-KÜLTÜREL VE PEDAGOJİK ALANDAKİ DÜZENLEMELER-

-Tarihin önemli şahsiyetleri ve olaylarıyla, masal kahramanlarının belgesel, dizi ve çizgi filmlerle tanırımı desteklenecek.

-Çocukların sevebilecekleri ve sorumlu birer birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunları ve animasyonların üretimi teşvik edilecek. 

-Geleneksel ve çağdaş sanatlar destelenecek; sinema, tiyatro, operanın geliştirilmesine yönelik destek mekanizması geliştirilecek.

-ASKERLİK BEDELİ 6 BİN AVRODAN, BİN AVROYA DÜŞÜRÜLECEK-

-Yurtdışında yaşayan vatandaşların askerlik bedeli 6 bin avrodan, bin avroya düşürülecek.

-KOBİ’LERE VE KÜÇÜK ESNAFA YÖNELİK DÜZENLEMELER-

-Her bir KOBİ için bir buçuk milyon TL ve her bir risk grubu için 2 milyon TL olan kefalet limiti yükseltilecek. Buna göre limitler, imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin yaptırım kredileri için 2 buçuk milyon TL’ye, her bir risk grubundaki imalatçı KOBİ’ler için ise 3 milyon TL’ye çıkarılacak. Diğer KOBİ’ler için 8 yıl olan maksimum vade de, imalatçı KOBİ’ler için 10 yıla, diğer KOBİ’ler için yüzde 75 olan kefalet oranı ise, imalatçı KOBİ’ler için yüzde 80’e çıkarılacak.

-Küçük esnaf için, basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin TL’ye kadar olan kazançlarından hesaplanan vergi alınmayacak.

-GENÇLERE YÖNELİK DÜZENLEMELER: İLK YIL MAAŞ DEVLETTEN-

-İlk kez iş bulan her gencin bir yıl boyunca ücretini devlet ödeyecek. Yapılacak düzenlemeyle gençlerin ilk yıl maaşını devlet karşılayacak.

-Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçları sıfırlanacak. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alınacak. Lise veya üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek olunacak. Buna göre primler iki yıl süreyle, gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak.

-Gençlere ücretsiz internet imkanı getirecek düzenlemeler yapılacak.

-Yeni iş kuran gençlere, üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak.

-GençDes Projesi hayata geçirilecek. Kısa film, ilk film, kitap, dergi ve benzeri sanatsal faaliyetler ile sportif etkinliklerde bulanan gençlere proje bazlı karşılıksız destek verilecek.

-Öğrenim gören gençlerin pasaport harcı kaldırılacak.

-TARIM ALANINA DÖNÜK DÜZENLEMELER-

-Yemde ve gübrede KDV tamamen kaldırılacak.

-Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin TL karşılıksız destek verilecek.

-Kırsal kalkınma desteklerinin 81 ile yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik programlar hazırlanacak.

-Sosyal destek alan vatandaşlardan istihdam edilenlerin, işveren sigorta primi desteklenecek.

-ELEKTRONİK KİMLİK KARTLARININ DAĞITIMINA BAŞLANACAK-

-Sembolik bir kira bedeli ile girişimciler fabrika sahibi yapılacak. Emek yoğun sektörlerde vatandaşları istihdam eden girişimciler, anahtar teslimi fabrika binasını devletten alacak, sadece sembolik bir kira ödeyecek.

-Elektronik Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının dağıtımına başlanacak.

-ÜÇ ANA REFORM PAKETİ-

Başbakan Davutoğlu, üç ay içinde gerektirilecek reformların, üç ana paket altında toplanabileceğini kaydetti.

Bu kapsamda Davutoğlu, “Temel Hak ve Hürriyetler Reform Paketi”yle darbe dönemlerinde kalan mevzuatın gözden geçirilerek anti demokratik hükümlerin kaldırılacağını, kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemelerin hayata geçirileceğini, geleneksel irfan merkezlerine ve cemevlerine hukuki statü tanınacağını, Roman vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik yeni çalışmalar yapılacağını belirtti.

“Kamu Yönetimi ve Şeffaflık Reform Paketi” çerçevesinde de Davutoğlu, Siyasi Etik Kanunu’nun çıkarılacağını, siyasetin finansmanında şeffaflığı artıran yasal düzenlemenin yapılacağını, imar planı değişiklikleri sonucunda ortaya çıkacak değer artışından kamunun pay almasının sağlanacağını kaydetti.

Davutoğlu, “Sosyal Politikalar ve Çalışma Hayatı Reform Paketi” çerçevesinde de çalışma hayatına esneklik sağlayacak düzenlemelerin yapılacağını, AB norm ve standartlarında özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin, geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişleteceğini, kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla ilgili bütün sosyal taraflarla istişare içinde gerekli mevzuat düzenlemesinin yapılacağını ve alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin gerçekleştirileceğini ifade etti.  (ANKA/DEVAM)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@