Yargıtay,doktorları Zora Sokan Mahkemenin O Kararını Bozdu

ANKARA (ANKA) – Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kuyruk sokumundaki apseyi tedavi ettiği kız tarafından, ‘genital’ bölgesine dokunduğu gerekçesiyle şikayet edilen doktorun, muay

Memurlar 08.05.2015, 12:33
Yargıtay,doktorları Zora Sokan Mahkemenin O Kararını Bozdu

ANKARA (ANKA) – Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kuyruk sokumundaki apseyi tedavi ettiği kız tarafından, ‘genital’ bölgesine dokunduğu gerekçesiyle şikayet edilen doktorun, muayene sırasında kıza dokunmasının cinsel saldırı suçunu oluşturmayacağına karar verdi.

Üsküdar’da kuyruk sokumunda oluşan apseyi tedavi ettirmek amacıyla Haydarpaşa Numune Hastanesine giden kadın, muayene sırasında doktorun cinsel tacizde bulunduğunu iddia ederek, şikayette bulundu. Doktor hakkında Üsküdar 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde cinsel saldırı suçundan dava açıldı. Mahkeme, doktor hakkında Türk Ceza Kanunu'nun cinsel saldırı suçunu düzenleyen 102. maddesi gereğince 2 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, doktorun kamu görevlisi olması nedeniyle cezayı 3 yıl hapse çıkardı. Ceza iyi halden 2 yıl 6 ay hapis cezasına indirildi. Kararda, yaşam şekliyle kural dışı ve anormal sayılabilecek davranışları bulunduğu yönünde herhangi bir iddia ve emareye rastlanılmayan üniversite öğrencisi olan genç kadının, Yargıtay içtihatlarına göre, kendisini de toplumda zor durumda bırakacak şekilde hiçbir neden yokken başka birinin kendisini cinsel taciz ettiği konusunda resmi makamlara müracaatta bulunmasının hayatın akışına uygun bir davranış şekli olarak kabul edilmediğini belirtti. Genç kadının müdahale odasından çıkar çıkmaz olayı annesine anlatarak birlikte şikayette bulunmasının gerçeklik payının göstergesi olarak kabul edilen kararda, kadının kendisini elle cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen doktoru ikaz ettikten sonra anında müdahale masasından kakmayışının nedeni olarak da çektiği acıdan kurtulma düşüncesi olduğu kaydedildi. 

-“ELLE MUAYENE OLAĞAN”-

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 14. Ceza Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin mahkumiyet kararını onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise Dairenin onama kararına itiraz etti. İtirazda, sanığın hastasının “genital” bölgesini elle muayene etmesinin olağan olduğu, sanığın bunu yapmadığını ısrarla savunduğu, bu nedenle atılı suçu işlediğine karar verilemeyeceği savunuldu. Sanığın katılana yaptığı tıbbi müdahale sırasında yalnız olmaması, aldığı eğitim ve yaptığı görev gereği bu tür müdahaleleri sık sık yapması ve sanık hakkında benzer türde bir davranışta bulunduğunun iddia edilmemesi karşısında cezalandırılamayacağı kaydedildi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi ise itiraz nedenlerini yerinde görmeyerek, değerlendirilmesi için dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gönderdi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Başsavcılığın itirazını yerinde buldu. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@