Yargıtay Tacizciyi Döven Savcının Cezasını Bozmadı

ANKARA (ANKA) - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sokakta kendisine sözlü ve ıslıklı tacizde bulunan kişileri döven Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Cevizoğlu’na verilen cezanın kanun yararına bozulması istemini reddetti. Cumhuriyet

Memurlar 07.05.2015, 15:52
Yargıtay Tacizciyi Döven Savcının Cezasını Bozmadı

ANKARA (ANKA) - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sokakta kendisine sözlü ve ıslıklı tacizde bulunan kişileri döven Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Cevizoğlu’na verilen cezanın kanun yararına bozulması istemini reddetti.

Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Cevizoğlu, Sarıyer Adliyesinde görev yaptığı dönemde, Sarıyer Şehit Şeker Aktaş Polis karakolu yakınlarında iki kişinin sözlü tacizine uğradı. Tacizcilere savcı olduğunu söyleyerek, olay yeri yakınındaki karakola götürdüğü savunulan Cevizoğlu’nun, bu kişileri polislerin yardımıyla kamera bulunmayan bir odaya aldırdığı, yumruk attığı, duvardaki tabloyu kafalarında parçaladığı ve küfürler ettiği iddiasıyla Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Mahkeme, son soruşturmanın Yargıtay 4. Ceza Dairesince yapılmasına karar verdi. Yargılama sonucunda, Cevizoğlu'nun, kendisine tacizde bulunduğu gerekçesiyle Murat Kara'yı hafif tıbbi müdahaleyle giderilebilecek şekilde yaralama, tişörtünü yırtarak mala zarar verme ve basit biçimde hakaret etme suçları, mağdurun şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle düştü. Cevizoğlu'nun, Arif Kara'ya yönelik hakaret suçunu ise Arif Kara'nın kendisine ıslıklı ve sözlü tacizde bulunması nedeniyle işlediğine karar verilerek, cezalandırılmasına yer olmadığına hükmedildi. Daire, karakolda yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili ise Cevizoğlu'nun kasten yaralama suçundan cezalandırılmasına hükmetti.

-KURUL CEZALARI ONADI-

Cevizoğlu, Murat Kara'ya yönelik karakoldaki eylemleri nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) kasten yaralama suçunu düzenleyen 86. maddesi uyarınca 120 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Cevizoğlu’nun nüfuzunu kötüye kullanarak eylemi gerçekleştirdiğinden yarı oranında artırılan cezası, haksız tahrik ve takdiri indirim hükümleri uygulanarak, 75 gün karşılığı bin 500 TL adli para cezasına çevrildi. Savcı Cevizoğlu'nun, bir başka olayda görevli olduğu duruşmaya katılmadığı için kendisini arayan Yazı İşleri Müdürüne, “Beni neden aradın, sen emir köpeği misin, sabah sabah sesini duymak zorunda mıyım” dediği, adliyeye geldikten sonra da “Senin çirkin suratını görmek istemiyorum” ifadelerini kullandığı savunuldu. Cevizoğlu'nun ayrıca kendisinin alması gereken şüpheli ifadelerini, sonradan imzalayacağını söyleyerek zabıt katiplerine aldırdığı iddia edildi. Bu iki konuda hakkında açılan davada hakaret ile görevi kötüye kullanma suçlarından para cezasına çarptırılan Cevizoğlu'nun aldığı cezalarla ilgili, “kişilik özellikleri dikkate alınarak, ileride yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varılmadığından” hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verildi. Savcı hakkında verilen cezalar, Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onandı.

-TALEP REDDEDİLDİ-

Adalet Bakanlığı ise Cevizoğlu’nun aldığı cezalarla ilgili kanun yararına bozma talebinde bulundu. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin bulunmaması, mahkemece sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışlarının göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret eden Bakanlık, sanık savcının, daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin ve giderilmesi gereken somut bir zararın bulunmadığını belirtti. Kanun yararına bozma istemini görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, talebi yerinde görmeyerek reddetti. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@