Türk-İş: Açlık Sınırı Bin 334, Yoksulluk Sınırı 4 Bin 344 Tl

ANKARA (ANKA)- Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'na göre, Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 334 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 344 TL oldu. Türk-İş, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"

Memurlar 27.04.2015, 13:24
Türk-İş: Açlık Sınırı Bin 334, Yoksulluk Sınırı 4 Bin 344 Tl

ANKARA (ANKA)- Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'na göre, Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 334 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 344 TL oldu.

Türk-İş, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre Nisan ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 333,52 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 4 bin 343,70  TL oldu. Bekar olan bir çalışanın yaşama maliyeti ise bu ay bin 631 TL olarak hesaplandı. Oysa yılbaşından bu yana geçerli olan ve seçim kampanyalarında artacağı vaat edilen net asgari ücret halen 949 TL ve aradaki fark ise 682 TL. .

-ASGARİ HARCAMA TUTARI BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 2.49 ORANINDA ARTTI-

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2.49 oranında artış gösterdi. Yılın ilk dört ayında artış oranı yüzde 8.21 oldu. Gıda enflasyonunda on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 14.25’tir. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14.66 olarak hesaplandı.

-GIDA HARCAMASINDA YAŞANAN DEĞİŞİMLER-

-Araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda, süt litre fiyatı 2.95 TL oldu. Aynı şekilde yoğurt ve peynir fiyatı da geçen aya göre değişmedi.
-Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta, kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı aynı kaldı.Hamsi, istavrit gibi çok tüketilen balıklar yavaş yavaş tezgâhtan kaybolmaya başladı.
-Yaş sebze ve meyvede grubunda, patates ve kurusoğan ile genel olarak sebze fiyatlarında artış harcama tutarını olumsuz etkiledi. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay yükselerek 4,15 TL oldu.
-Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta ise, bulgurun artışı dışında fiyat değişikliği yaşanmadı.

-Tereyağı ile margarin fiyatı değişmezken zeytinyağı ve ayçiçeğiyağı fiyatı ise arttı. (ANKA) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@