Tarım Bakanlığı: Belçika Büyüklüğünde Tarla Kaybetmedik!

ANKARA(ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Belçika büyüklüğünde bir tarım alanının bu vasfını kaybettiği iddialarının doğru olmadığını bildirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye tarım arazilerinin küçül

Memurlar 12.05.2015, 18:30
Tarım Bakanlığı: Belçika Büyüklüğünde Tarla Kaybetmedik!

ANKARA(ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Belçika büyüklüğünde bir tarım alanının bu vasfını kaybettiği iddialarının doğru olmadığını bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye tarım arazilerinin küçüldüğü iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 11 Mayıs'ta Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden yapılan açıklamada; tarım politikalarının "küresel güçlerin talepleri doğrultusunda” oluşturulduğu, “son 10 yılda tarım arazilerinin 2,7 milyon hektar küçüldüğü” ve bu alanın “Belçika alanına yakın bir alan” olduğu, “Çiftçinin kazanamadığı için artık ekmekten vazgeçtiği” iddialarını yer verildiğini belirten Bakanlık iddialara şöyle açıklık getirdi:

“2001 Yılında Uluslararası Finans Kuruluşlarından (Dünya Bankası, IMF) kredi alabilmek için, onların istekleri doğrultusunda üretimi teşvik eden mazot, gübre destekleri gibi bazı destekler kaldırılmış ve yerine üretime bakılmaksızın alana göre doğrudan gelir desteği ödemesi uygulaması başlatılmıştır. Milli çıkarlarımız doğrultusunda 2003 yılında destek politikalarında değişiklikler yapılmış ve ürüne göre prim ödemeleri yeniden düzenlenmiştir. Bu kapsamda 52 farklı destek başlatılmış ve üretim doğrudan desteklenmiştir. Bu ve benzer politikalarla, Türk tarımı dünyada on ikincilikten altıncı sıraya ve Avrupa’da da dördüncülükten birinciliğe yükselmiştir. Üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorlarına imza atılmıştır. Üretim teşvikleri yanında, ürünlerin işlenmesi, pazarlanmasına yardımcı olan Kırsal Kalkınma Destekleri 2006 yılında başlatılmış ve tarımsal endüstri desteklenmiştir. Böylelikle 2002 yılında 23 milyar dolar olan Tarımsal Gayrı Safi Milli Hasıla 61 milyar dolara yükselmiştir.”

-“UZUN YILLARDIR TAMAMLANAMAYAN PEK ÇOK PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ”-

Türkiye’de işlenmeyen bir tarım arazisinin bile bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ancak 1923 yılında İsviçre’den alınan ve 90 yılı aşkın bir süredir uygulanmakta olan medeni kanunun getirdiği kurallar gereği tarım arazileri sürekli küçülmüş, parçalanmış ve çok hisseli hale gelmiştir. Birçok tarım arazisi ekonomik üretime imkan vermeyecek şekilde parçalanmış ve bu nedenle bu tarım arazileri ya hiç işletilememiş ya da işletilse bile gerekli karlılık elde edilememiştir. Uzun yıllardır çözümlenemeyen bu konu da Bakanlığımızca ele alınarak çözümlenmiştir. Mayıs 2014 yılında çıkarılan kanunla bölünmenin önüne geçilmiştir. Diğer taraftan bölünmüş olan parsellerin bir araya getirilerek ekonomik parseller oluşturulması amacı ile arazi toplulaştırma çalışmalarına hız verilmiştir. Türkiye de 1960 yılından 2002 yılına kadar sadece 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapılmışken, son dönemde 4,5 milyon hektar tamamlanmış, 1,5 milyon hektar alanda da çalışmalar sürdürülmektedir. Ulusal çıkarlarımız doğrultusunda, başta GAP Projesi olmak üzere uzun yıllardır tamamlanamayan pek çok proje hızlandırılmış ve hayata geçirilmiştir."

İl Toprak Koruma Kurulları'nın ilgili birimlerin verdiği "Kamu Yararı Kararı"na dayanarak karayolları, barajlar gibi zorunlu altyapı tesisleri yanında kırsalda tarım alanları üzerinde yerleşmiş olan köy kasaba gibi yerleşim yerlerinde ihtiyaç duyulan okul yeri, sağlık ocağı yeri gibi zorunlu ihtiyaçları karşılamak amacı ile uygun görüş verdiğini kaydeden Bakanlık şöyle devam etti:

"Alternatif arazilerin olduğu yerlerde bu Kurulun olumlu olarak aldığı tüm kararlar Bakanlığımız tarafından da alternatif alan varlığı açısından değerlendirilmekte ve alternatif alan olan yerlere asla izin verilmemektedir.”

-“2014 YILINDAN İTİBAREN TARIM ARAZİLERİ ELEKTRONİK ORTAMDA TAKİP EDİLİYOR”-

Açıklamada, bu kapsamda son 10 yıllık dönemde 1,1 milyon hektar alan için tarım dışı amaçla kullanım izninin talep edildiği belirtildi. Bu taleplerin zorunlu görülen toplam 573 bin 541 hektarına tarım dışı kullanım izninin verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“573 bin 541 hektar tarım dışı izin verilen alanın 380 bin hektarı (kuru marjinal tarım arazisi) verimsiz tarım alanlarından oluşmaktadır. Haberde yer alan 2,7 milyon hektarlık tarım alanlarındaki azalma, uzun yıllardır örnekleme metodu ile elde edilen istatistik değerlere dayanmaktadır. Bu değerlerin hassasiyeti çok düşüktür. Türkiye de ilk defa tarım arazileri başka bir deyişle tarım yapılan parseller 2012 yılında bilgisayar ortamına aktarılmış ve gerçekçi sayılara ulaşılmıştır. 2014 yılından itibaren tarım arazileri elektronik ortamda takip edilmektedir. Devrim niteliğindeki bir çalışma ile sınırları belirlenmiş olan verimli ovalar koruma altına alınmıştır. Belçika’nın alanı 3 milyon 52 bin 800 hektar olduğu, buna karşılık 10 yıl içerisinde Bakanlığımızca tarım dışı kullanıma izin verilen alan ise 573 bin 541 hektar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu kıyaslama gerçeği yansıtmamaktadır.”  (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@