Soruşturma İddialarına Açıklama

ANKARA (ANKA) – Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, “Rekabet Kurulu’ndan Devlet Hava Meydanlarına soruşturma” iddialarına yanıt vererek, “Bu açıkla

Soruşturma İddialarına Açıklama

ANKARA (ANKA) – Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, “Rekabet Kurulu’ndan Devlet Hava Meydanlarına soruşturma” iddialarına yanıt vererek, “Bu açıklamalar, ‘hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları’ şeklinde yorumlanamaz” ifadelerini kullandı.

DHMİ Genel Müdürlüğü, bazı gazete ve sitelerde yer alan “Rekabet Kurulu’ndan Devlet Hava Meydanlarına soruşturma” başlıklı haberlere ilişkin açıklama yaptı. Ankara 9. İdare Mahkemesi’nce verilen bir iptal kararının bazı gazete ve haber siteleri tarafından yanlış yorumlandığını belirtilen açıklamada, “Kuruluşumuzun havaalanlarında yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak kiracılar arasında ayrımcılık yapmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullanması söz konusu değildir” denildi.

Rekabet kuruluna müracaat eden bir şirketin; “DHMİ Genel Müdürlüğü’nün, hava limanlarında, yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak 2006 yılında yayınladığı tarife ile kiracı teşebbüsler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı” iddiasında bulunduğu anımsatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Rekabet Kurulu,  mahkemenin gerekçeli kararının kayıtlarına intikal etmesi üzerine  ‘hava limanlarında yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak kiracı teşebbüsler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla DHMİ Genel Müdürlüğü hakkında aynı Kanunun 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına’ karar verildiğini bildirerek,  bu bildirimde yer verilen hususlar hakkında yazılı savunmamızın gönderilmesini istemiştir. Açılan soruşturmanın konusu budur. Kuruluşumuz davada taraf değildir. Buna rağmen konu,  bazı basın yayın organları tarafından farklı algı oluşmasına yol açacak bir şekilde haberleştirilmiştir. Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.