Şimşek'ten ‘Biraz Zam Vermek Çok Mu Zor?' Sorusuna Yanıt: Konuşmaya Bile Değmez

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Hükümet son dönemde israf konusunda biraz ipin ucunu kaçırmadı mı?” sorusuna, “Biz 1 kuruşun bile hesabını yapıyoruz” yanıtını verdi. Bakan Şimşek, “Emekliye biraz zam vermek, asg

Memurlar 10.05.2015, 13:45
Şimşek'ten ‘Biraz Zam Vermek Çok Mu Zor?' Sorusuna Yanıt: Konuşmaya Bile Değmez

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Hükümet son dönemde israf konusunda biraz ipin ucunu kaçırmadı mı?” sorusuna, “Biz 1 kuruşun bile hesabını yapıyoruz” yanıtını verdi. Bakan Şimşek, “Emekliye biraz zam vermek, asgari ücrete zam yapmak çok mu zor?” şeklindeki bir soruyu yanıtlarken ise “Anamuhalefetin vaatlerinin içi o kadar boş ki artık konuşmaya bile değmez” ifadelerini kullandı. 

Maliye Bakanı Şimşek, Kanal 7’deki bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Muhalefetin seçim vaatlerinin gerçekçi olmadığını söyleyen Bakan Şimşek, “Maalesef muhalefet içi boş gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatlerle ortaya çıkınca işimiz kolaylaştı. Muhalefet gerçeklerden çok uzak, sınırı hiçbir şekilde belirlenmemiş, ucu açık vaatlerle karşımızda. Vaatlerin içi biraz doldurulmuş olsaydı, o zaman ciddi bir rekabet ortamı oluşurdu. Ama şükürler olsun ki böyle bir muhalefet var karşımızda. Çünkü ben doğru sıfat bulmaya çalışıyorum, benim tarzım değil. Ana muhalefet lideri meydanlarda milletin gözünün içine baka baka palavra atıyor. Ben sadece kaynağı sordum. Millete o kadar şey vaat ettiniz peki bu kaynağı nasıl göstereceksiniz diye sordum.  Biz vergileri artıracağız diyebilirlerdi ama korktular bir şey söylemiyorlar” diye konuştu.

-“ASGARİ ÜCRETİ ÖZEL SEKTÖR VERİYOR”-

“Emekliye biraz zam vermek, asgari ücrete zam yapmak çok mu zor?” şeklinde bir soru üzerine Bakan Şimşek, “Bütçemiz bu haliyle bu sene en az 21 milyar TL açık verecek. Her kalemin hesabını yaptık biz. Ben artık diğer muhalefeti bıraktım çünkü onlar ayrı bir yarış içerisindeler. Ana muhalefetin vaatlerinin içi o kadar boş ki artık konuşmaya bile değmez. Siz bütçe açığını 10’a katlarsanız bu işi götüremezsiniz.  Devlette asgari ücret alan yok. Asgari ücreti özel sektör veriyor” yanıtını verdi.

-“MALİYE BAKANI ASGARİ ÜCRETLERİN BİN 500 TL OLMASINI ZULÜM GÖRÜYOR, İFADESİ KÜLLİYEN YALAN”-

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Maliye Bakanı şu kadar para alıyor, sizin asgari ücretlerin bin 500 TL olmasını zulüm görüyor” ifadelerini kullandığını belirten Bakan Şimşek, bu ifadelerin külliyen yalan olduğunu da vurguladı.  Bakan Şimşek, “Ticari gerçeklerden, dünyanın rekabet gerçeklerinden bağımsız bir şekilde ücretler vaat ederseniz o zaman fabrika sahibinin iki seçeneği olur: ya asgari ücretliyi kayıt dışı çalıştıracak bu da işçiye yapılacak en büyük zulümdür. Ya da işsiz kalacak. Ana muhalefet partisinin asgari ücret teklifi ya işsizliği artıracak ya da kayıt dışılığı. İkisi de kötüdür” dedi.

-“BÜTÇENİN BİNDE 7’Sİ ÜZERİNDEN BİR İSTİSMAR SÖZ KONUSU”-

Şimşek, “Devlete lüks otomobil alındı diye haber çıktı, hükümet son dönemde israf konusunda biraz ipin ucunu kaçırmadı mı?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine de şunları kaydetti:

“Öyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Hatta bizim bazı arkadaşlarımızı bile etkilemiş bu algı. Araç saltanatı dediğimiz, kamunun elinde yaklaşık 96 bin araç var. Ama bu araçların yarısından fazlası itfaiye, polis arabası ve ambulans gibi araçlar. Bunların içinde devletin savaş uçağı da var tankı da… 1 yılda bütün elimizdeki araçların satın alınması, kiralanması, bakım ve onarım giderleri 3.3 milyar TL.  3.3 milyar TL bütçenin binde 7’sidir. Bütçenin binde 7’si üzerinden bir istismar söz konusudur. Bir algı operasyonu söz konusudur. Tabi ki biz israfa karşıyız. Bu konuda tereddüt yok. Öğrenciler için bu paralelle mücadeleyle ilgili son yıllarda biz ciddi yurtlar kiraladık. Çünkü elimizde hazır yurt yok. Öğrenciler için ayarladığımız tüm yurt kiralarıyla birlikte devletin tüm kira giderleri 453 milyon TL’dir. Yani bütçenin binde 1’i bile değildir. Biz muhalefetin vaatlerinin kaynağını sorunca araç saltanatı, devletin israfı gibi şeyleri dile getirdiler. Biz 1 kuruşun bile hesabını yapıyoruz.”

-“KRİTİK BİR SEÇİMDEYİZ, VATANDAŞIMIZ İSTİKRARDAN YANA TAVIR KOYACAK”

“Madem bu kadar bol keseden atılabiliyor, madem bu kadar kaynak var ben niye yapmıyorum. Madem Türkiye’yi sıkıntıya sokmayacak çerçevede bol keseden atılabiliyorsa, bu hükümet bu maliye bakan niye atmıyor?” diye soran Mehmet Şimşek, “Kritik bir seçimdeyiz. Vatandaşımız istikrardan yana tavır koyacak” dedi.

-“NASIL OLUYOR DA İŞSİZLİK ARTIYOR”-

Şimşek, “90’lı yıllar hatırlatılarak mevcut reel sorunların üzerimi örtülüyor?” şeklindeki bir soru üzerine de, “Geçen sene biz 1 milyon 300 bin vatandaşımıza iş bulmuşuz. Bu küresel ölçekte büyük bir başarıdır. Nasıl oluyor da işsizlik artıyor. Türkiye’nin nüfusu çok genç. Her yıl çalışma çağındaki nüfus yüzde 1.7 artıyor. Türkiye’de biz eğitim seferberliği yaptığımız için yıllık işgücüne katılım oranı da yüzde 2.5 oranında artıyor” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@