Sgk: Serebral Palsi Hastalarına Tedavi Kısıtlaması Getirildiği Yönündeki Haberler Gerçekdışı

Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı basın yayın organlarında “Tek İstekleri Yaşam Boyu Tedavi” başlığı ile yer alan haber üzerine, “Haberin içeriğinde yer alan Serebral Palsi hastalarının yıllık 90 seans olan fizik tedavi kotasının 60’a düşürüldüğü ve 16 yaşından büyük olan Serebral Palsi hastalarına tedavi kısıtlaması getirildiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Memurlar 29.06.2015, 16:08
Sgk: Serebral Palsi Hastalarına Tedavi Kısıtlaması Getirildiği Yönündeki Haberler Gerçekdışı

ANKARA(ANKA) - Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı basın yayın organlarında “Tek İstekleri Yaşam Boyu Tedavi” başlığı ile yer alan haber üzerine,” Haberin içeriğinde yer alan Serebral Palsi hastalarının yıllık 90 seans olan fizik tedavi kotasının 60’a düşürüldüğü ve 16 yaşından büyük olan Serebral Palsi hastalarına tedavi kısıtlaması getirildiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı basın yayın organlarında “Tek İstekleri Yaşam Boyu Tedavi” başlığı ile yer alan haber üzerine açıklama yaptı. Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına yönelik tedavilerin SGK tarafından karşılandığı bildirilen açıklamada, “Haberin içeriğinde yer alan Serebral Palsi hastalarının yıllık 90 seans olan fizik tedavi kotasının 60’a düşürüldüğü ve 16 yaşından büyük olan Serebral Palsi hastalarına tedavi kısıtlaması getirildiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Halen hastaların yaş gruplarından bağımsız olmak üzere tüm Serebral Palsi hastalarında Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan rapor kuralları doğrultusunda yıl içerisinde 90 seansa kadar fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları Kurumca karşılanmaktadır.  Bilimsel dernekler ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan toplantılar sonucu hastaların tedavilerini özel sağlık hizmeti sunucuları ile resmi sağlık hizmeti sunucularında ne şekilde alabilecekleri planlanarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca; yine bu grup hastalarda, mobilitenin korunmasının sağlanması ya da gerçekleştirilmesi amacıyla cerrahi girişim veya botulismus toksini uygulandığı takdirde ilave 30 seans fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları da Kurumca karşılanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kurum olarak politikalarının, toplumun her kesiminin sağlığa adil, kolay ve nitelikli bir şekilde erişimini sağlamak olduğu belirtilen açıklamada, “Toplumu ilgilendiren bu tür sağlık haberleri yayımlanmadan önce ilgili birimlerden bilgi alınarak haber yapılması konusunda hassas davranılması gerektiği değerlendirilmektedir” denildi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@