Sgk Başkanı İlhan: Kayıtdışı İstihdamı Yüzde 15'e Düşürmeyi Hedefliyoruz

ANKARA(ANKA) -SGK Başkanı Gökalp İlhan, kayıt dışı istihdamın sadece SGK’nın değil, herkesin sorunu olduğunu söyledi. Bu sorunu bitirmek için ciddi adımlar attıklarını ifade eden İlhan, “Kayıt dışıyla mücadele konusunda attığ

Memurlar 07.05.2015, 22:12
Sgk Başkanı İlhan: Kayıtdışı İstihdamı Yüzde 15'e Düşürmeyi Hedefliyoruz

ANKARA(ANKA) -SGK Başkanı Gökalp İlhan, kayıt dışı istihdamın sadece SGK’nın değil, herkesin sorunu olduğunu söyledi. Bu sorunu bitirmek için ciddi adımlar attıklarını ifade eden İlhan, “Kayıt dışıyla mücadele konusunda attığımız adımlar sonucunda bu oranın çok düştüğünü görmekteyiz. Şu an yaklaşık yüzde 32’lerde olan kayıt dışı istihdam oranını 2023’te yüzde 15’lere kadar düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.

 Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Asgari İşçilik Tespit Komisyonu’nun 2015 yılı “Asgari İşçilik Çalıştayı” Ankara’da gerçekleştirildi. 

Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sorunlarının, görüş ve önerilerinin dile getirildiği çalıştayda konuşan Başkan Gökalp İlhan, kayıt dışı istihdamın sadece SGK’nın değil, herkesin sorunu olduğunu, bu sorunu bitirmek için ciddi adımlar attıklarını belirterek “Kayıt dışıyla mücadele konusunda attığımız adımlar sonucunda bu oranın çok düştüğünü görmekteyiz. Şuan yaklaşık yüzde 32’lerde olan kayıt dışı istihdam oranını 2023’te yüzde 15’lere kadar düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.

-“İNANILMAZ İŞLER BAŞARDIK”

Bilgi sistemleri, fiziksel alt yapı, reformla birlikte çıkarmış oldukları teşkilat yasasıyla birlikte kurumsallaşma noktasında ve tek bir çatı altında birleşme konusunda inanılmaz işler başardıklarını ifade eden Gökalp İlhan, kayıt dışılıkla mücadele konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini vurguladı. İlhan, tüm SGK genel müdürlüklerin bünyesi altında risk yönetimi daire başkanlığı kurulduğunu ve bunların tek amacının kayıt dışılıkla ilgili denetimlerin daha etkili ve etkin olmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi. İlhan, cezanın öncelikleri olmadığını belirttiği konuşmasında, “Rehberlik ve teftiş bizim için çok önemli. Bizim temel önceliğimiz rehberlik ve teftiş ile vatandaşın işlerini kolaylaştırmak ve açıkları en alt seviyelere indirmek. İki yılda beş yasa çıkarttık. Bu yasaların birçoğu reform niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz ise Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin kayıt dışı istihdam olduğunu belirterek, kayıt dışılığın en yoğun yaşandığı sektörlerin başında tarım ve inşaatın geldiğini ve bu konuyla ilgili olarak da titiz ve ciddi bir şekilde ilgilendiklerini söyledi.

“Asgari İşçilik Çalıştayı”na Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Başkanı İlhan’ın yanı sıra TOBB(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), TİSK(Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu), TÜRK-İŞ(Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), HAK-İŞ(Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu), ilgili meslek kuruluşlarından İNTES(Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası), TÜRMOB(Türkiye Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) ve İMKON(İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu) temsilciler ile SGK Yönetim Kurulu Üyeleri ve yöneticileri katıldı.(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@