Prof. Dr. Kaska artık DEKAMER müdürlüğünden alındı

DENİZLİ'de Pamukkale Üniversitesi'ne bağlı Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin (DEKAMER) kurucusu olan ve hayatını deniz kaplumbağalarına adayan Prof. Dr. Yakup Kaska, merkezdeki...

Memurlar 03.03.2016, 12:54
Prof. Dr. Kaska artık DEKAMER müdürlüğünden alındı
DENİZLİ'de Pamukkale Üniversitesi'ne bağlı Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin (DEKAMER) kurucusu olan ve hayatını deniz kaplumbağalarına adayan Prof. Dr. Yakup Kaska, merkezdeki müdürlük görevinden alındı.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve 8 yıl önce kurulan DEKAMER'in de kurucu müdürü Prof.Dr. Yakup Kaska, bu görevinden alındı. Her yıl Dalyan, Fethiye ve Sarıgerme kumsallarında binlerce deniz kaplumbağası yavrusunun denizle buluşmasını sağlayan Kaska, çok sayıda yaralı kaplumbağayı tedavi edip, geçen yıl 20 bin deniz kaplumbağası yavrusunu denizle buluşturdu. Kaska, şöyle dedi:

"120-130 milyon yıl önce yaşayan dinazorlar artık yok. O çağlardan beri türlerini deniz kaplumbağaları sürdürüyor. Dinazorlar yok oldu ama onların arkadaşları deniz kaplumbağaları hala yaşıyor. Deniz kaplumbağalarına yardım etmek bu ülkenin zenginliğini korumaktır. Vatanına bağlı bu canlıları başımızın üstünde taç etmeliyiz."

Nesli tükenme tehlikesinde bulunan deniz kaplumbağalarından 5'ine uydu cihazı bağlayan ve sürekli takip eden Kaska, Türkiye'nin ilk Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ni kuran isim olmuştu. Öğretim üyeliğiyle başlayan deniz kaplumbağalarını araştırma, neslini koruma çalışmalarını profesör oluncaya kadar sürdüren Kaska, geçen hafta Peru'da düzenlenen 36. Deniz Kaplumbağaları Biyolojisi ve Korunması Sempozyumu için bu ülkeye gitti. Prof.Dr. Yakup Kaska, sempozyumda deniz kamlumbağalarının Akdeniz bölgesinde yaşadığı sorunlarla ilgili dünyanın dört bir tarafından gelen araştırmacılara brifing verdi. Kaska, Peru'da bulunurken Pamukkale Üniversitesi tarafından dün DEKAMER'deki müdürlük görevinden alındı. Üniversiteden görevden alınmayla ilgili açıklama yapılmadı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@