Orman Bakanlığı'ndan ‘Pina Yarımadası' Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında Pina yarımadasında devam eden otel inşaatıyla ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirerek, “Ne Güvercinlik’te ne de ülkemizin herhangi bir yerinde çıkan orman yangınlarında zarar gören alanlar başka bir maksatla kullanılmamış, aksine aynı yıl içerisindeki ağaçlandırma sezonunda yeniden ağaçlandırılmış ve yanan yerler yeniden orman olarak düzenlenmiştir ve bundan sonra da böyle olacaktır” açıklamasında bulundu.

Orman Bakanlığı'ndan ‘Pina Yarımadası' Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında Pina yarımadasında devam eden otel inşaatıyla ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirerek, “Ne Güvercinlik’te ne de ülkemizin herhangi bir yerinde çıkan orman yangınlarında zarar gören alanlar başka bir maksatla kullanılmamış, aksine aynı yıl içerisindeki ağaçlandırma sezonunda yeniden ağaçlandırılmış ve yanan yerler yeniden orman olarak düzenlenmiştir ve bundan sonra da böyle olacaktır” açıklamasında bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  son günlerde bazı basın yayın organlarında Pina yarımadasında devam eden otel inşaatı ile alakalı olarak çıkan haberler üzerin açıklama yaptı. Söz konusu haberlerde gerçeği yansıtmayan iddialara yer verildiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“2007 yılında Güvercinlikte meydana gelen orman yangınında 223 hektar alan yanmıştır. Bu yangında zarar gören alan, yazıya konu 3598 no’lu parselin bitişiğindeki 3761 no’lu parsel olup, 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bir turizm firması adına tahsisi yapılan 84 dekarlık alanın yaklaşık olarak 29 dekarlık kısmı yangından etkilenmiştir. Bu parselde de inşaat faaliyeti başlamış olup görüleceği üzere tahsis tarihi orman yangınından öncedir. Turizm kesin tahsisi yapılan alanlarda haberde konu edilen Halepçamı alanı bulunmamaktadır. Turizm Bakanlığına tahsisi yapılan alan kızılçam sahasıdır. Ender bulunan bir tür değildir, yörenin hakim ağaç türüdür.

Anayasamızın 169.maddesinde; ‘Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi devlete aittir’ hükmü yer almaktadır. Yanan orman alanlarının tarla yapılması, imara ve yerleşime açılması gerek Anayasamızda yer alan hükümler gerekse 6831 Sayılı Orman Kanunu ilgili maddeleri gereğince mümkün değildir.

Netice itibariyle ne Güvercinlik’te ne de ülkemizin herhangi bir yerinde çıkan orman yangınlarında zarar gören alanlar başka bir maksatla kullanılmamış, aksine aynı yıl içerisindeki ağaçlandırma sezonunda yeniden ağaçlandırılmış ve yanan yerler yeniden orman olarak düzenlenmiştir ve bundan sonra da böyle olacaktır.” (ANKA)

(AR/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.