Memurun Ödediği Bu Ücrete Zam!

Memurun yeni dönemde ödeyeceği lojman kiralarına yüzde 13 zam geldi. Buna göre, 100 metrekarelik bir lojmanın kira bedeli 305 liradan 339 liraya çıktı

Memurlar 11.01.2016, 16:20
Memurun Ödediği Bu Ücrete Zam!

Milli Emlak kira bedelleri belli oldu. Yeni dönemde memurlar lojmanda yüzde 13 zamlı oturacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre yurt içinde bulunan Milli Emlak konutlarının aylık kira bedelleri; kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekare başına 1,65 lira, kalorifersiz konutlarda metrekare başına 2,58 lira ve kaloriferli konutlarda metrekare başına 3,39 lira oldu. Buna göre büyüklüğü ortalama 100 metrekare olan kerpiç veya ahşap evin aylık kirası 165 lira; büyüklüğü ortalama 100 metrekare olan kalorifersiz evin aylık kirası 258 lira; büyüklüğü ortalama 100 metrekare olan kaloriferli evin aylık kirası 339 lira oldu. Geçen sene bu rakam 305 liraydı. Tebliğe göre aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlarda metrekare başına 40 kuruş eklenecek. Elektrik ve su sayaçları ayrı olmayan binalarda elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekare başına 75 kuruş, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekare başına 65 kuruş, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde metrekare başına 1 lira 40 kuruş eklenecek. Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde metrekare başına 35 kuruş ilave kira bedeli alınacak. 

Yakıt masrafı 135 lira 

Yeni tebliğde memurun yakıt masrafları da zamlandı. Buna göre, kaloriferli konutlarda yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 1 lira 35 kuruş tahsil edilecek. Yani 100 metrekare bir dairede oturan memurun 117 lira olan aylık yakıt masrafı 135 liraya çıktı.

YENİ YÜZYIL GAZETESİ

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@