Kültür Ve Turizm Bakanlığı'ndan Botokslu Mozaik Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Müzesindeki mozaiklerin restorasyonu ile ilgili basında çıkan haberlere ilişkin, “‘Botokslu Mozaik’ manşeti atılarak, bilimsel temele dayanmayan ve basın ahlakıyla bağdaşmayan

Memurlar 06.05.2015, 19:26
Kültür Ve Turizm Bakanlığı'ndan Botokslu Mozaik Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Müzesindeki mozaiklerin restorasyonu ile ilgili basında çıkan haberlere ilişkin, “‘Botokslu Mozaik’ manşeti atılarak, bilimsel temele dayanmayan ve basın ahlakıyla bağdaşmayan haber yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Müzesindeki mozaiklerin restorasyonu ile ilgili basında yer alan haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, Bakanlığa yapılan başvuru üzerine 16 Şubat 2015 tarihinde bir ön inceleme komisyonunun oluşturulduğu, ön inceleme ile bazı mozaiklerin restorasyonunda eksikliklerin tespit edilmesi üzerine 13 Nisan 2015 tarihinde idari ve teknik inceleme başlatıldığı ve teknik incelemenin 27 Nisan 2015 tarihinde tamamlandığı ifade edildi.

Yapılan çalışma sonucunda mozaiklerde tahribatın oluşmadığı, konservasyonun devam ettiği, basında kullanılan fotoğrafların konservasyonun ilk aşamasında çekilmiş fotoğraflar olduğu ve art niyetli kişiler tarafından fotoğrafların üzerinde oynama yapılarak kullanıldığının tespit edildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Hatay Mozaik Müzesinde bulunan ve restorasyonu yapılan İsis Mozaiğinde önceki dönemlerde uygulanmış olan vernik tabakası alınmış ve renklerde vernikten kaynaklanan sararma giderilmiştir. Dolayısıyla eski ve yeni fotoğraflar arasında renk farkı varmış gibi görülmektedir. Ancak işlemler tamamlandığında mozaik eski rengine tekrar kavuşacaktır. Konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmış, Teftiş Kurulu Başkanlığına iletilmiş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun tarafından bizzat yerinde incelemeler yapılmıştır.”

-BİLİMSEL TEMELE DAYANMAYAN VE BASIN AHLAKIYLA BAĞDAŞMAYAN HABER YAPILDI-

Süreç devam ederken ve teknik inceleme raporu tamamlanmadan Bakanlığı arayan bir gazete muhabirine, teknik incelemenin devam ettiği ve teknik inceleme sonucunda açıklama yapılacağı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Buna rağmen bir gazetede ‘Botokslu Mozaik’ manşeti atılarak, bilimsel temele dayanmayan ve basın ahlakıyla bağdaşmayan haber yapılmıştır. Üstelik söz konusu gazetenin bağlı olduğu grubun internet üzerinden yayın yapan haber portalı radikal.com.tr'de yapılan haberde, mozaiklerin değişime uğramadığı, fotoğrafların değiştirilerek servis edilmiş olduğu ifade edilerek haber yalanlanmıştır. Aynı art niyetli tutuma müzenin kapatıldığına yönelik haberlerle devam edilmiş, ancak müze kesinlikle ziyarete kapatılmamıştır. Buna rağmen haberin aynı mantıkla ve art niyetle sürdürülmesini kamuoyunun takdirine bırakılmıştır.

Kültür varlıklarının korunmasında, Bakanlığımız en üst düzeyde hassasiyet göstermektedir. Aynı hassasiyeti kamuoyunu yanıltan haberler yapan gazete ve diğer kuruluşlardan da beklemekteyiz.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@