Kktc Su Temini Projesinde Alaköprü Barajı Su Tutmaya Başlayacak

ANKARA (ANKA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine su temini projesinde Türkiye tarafından yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı pazartesi gününden itibaren su tutmaya başlayacak.İçmesuyu a

Memurlar 23.01.2015, 10:04
Kktc Su Temini Projesinde Alaköprü Barajı Su Tutmaya Başlayacak

ANKARA (ANKA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine su temini projesinde Türkiye tarafından yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı pazartesi gününden itibaren su tutmaya başlayacak.İçmesuyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1.255 milyar TL olan bu projeyle, 20 Temmuz’da KKTC'ye su verilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez uygulan deniz boru hattı ile KKTC’ye su sağlayacak KKTC Su Temin Projesi’nde önemli bir eşiğin daha aşıldığını belirtti. Türkiye tarafında yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı’nın 26 Ocak Pazartesi günü su tutmaya başlayacağının ifade edildiği açıklamada, Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağı kaydedildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 suyun, Akdeniz’e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC’nin istifadesine sunulacağını belirtti.

-20 TEMMUZ’DA ADAYA SU VERİLECEK-

Pazartesi günü saat 10:00’da su tutmaya başlayacak ve temelden 99 metre yüksekliğindeki 130,5 milyon metreküp depolama hacmine sahip Alaköprü Barajı’nın projenin temelini oluşturduğunu vurgulayan Eroğlu, baraj ile KKTC’ye içmesuyu sağlamanın yanında Anamur’da 84 bin dekar arazinin de modern teknoloji ile sulanacağını, böylece Anamurlu çiftçilerin de kazanacağını söyledi.

Pazar günü su tutmaya başlayacak Alaköprü Barajı ile projede önemli bir eşiğin aşılacağının altını çizen Eroğlu “KKTC tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı ile Türkiye ve Kıbrıs tarafı kara yapılarını da tamamladık. 80 km’lik deniz geçişinin ise 25 kilometresi tamamlandı” diye konuştu.

KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde uygulanacak olan deniz geçişinin dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Eroğlu, boru hattının deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıda geçeceğini ve çalışmaların hızla devam ettiğini vurguladı. KKTC Su Temin Projesi’ni sıra dışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Eroğlu “İçmesuyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,255 milyar TL olan bu projeyle, 20 Temmuz’da adaya suyu ileteceğiz” dedi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@