İmamlar, Bu Ücretleri İlk Defa Alacaklar

İmam Ve Müezzinler Yılbaşı Tatilinde De Fazla Çalışma Ücreti Alacak

Memurlar 21.09.2015, 01:58
İmamlar, Bu Ücretleri İlk Defa Alacaklar

Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımların, fiilen yaptıkları çalışmalar karşılığında fazla çalışma ücreti alabilecekleri günler artırıldı ve yılbaşı tatilinde de fazla çalışma ücreti alabilmeleri sağlandı.

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler içeren Toplu Sözleşmede, cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımların fazla çalışma ücreti konusu da yer aldı.

2015 yılında imam-hatip ve müezzin-kayyımların fazla çalışma ücreti

Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, 2015 yılında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için; 1,63 TL olan fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenmektedir.

2015 yılı için geçerli olan fazla çalışma saat ücretine göre, Ramazan ve Kurban bayramlarında fiilen çalıştıkları her bir gün için imam-hatip ve müezzin-kayyımlara brüt 52,16 TL fazla çalışma ücreti ödenebiliyor. Fazla çalışma ücretinden sadece Damga Vergisi kesiliyor.

2016 ve 2017 yıllarında imam-hatip ve müezzin-kayyımların fazla çalışma ücreti

Dini bayramlarda fiilen çalıştıkları günlerde fazla çalışma ücreti alan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, ulusal ve resmi bayram günlerindeki çalışmaları nedeniyle de fazla çalışma ücreti ödenmesi hususunda Toplu Sözleşmeye hüküm koyuldu.

2016 yılından itibaren uygulanacak olan düzenlemeye göre; cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, ulusal ve resmi bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için, ilgili yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenecek.

Ulusal ve resmi bayram günleri hangileridir?

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda, ulusal ve resmi bayram günlerinin neler olduğu belirtilmiştir. Bu günlerde cami ve mescitlerde fiilen görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlar fazla çalışma ücreti alabilecek.

Kanundaki belirlemeye göre, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günleri dışındaki ulusal ve resmi bayram günleri şunlar:

-Cumhuriyet Bayramı tatili, 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder. (1,5 gün)

-Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili, 23 Nisan günüdür. (1 gün)

-Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tatili, 19 Mayıs günüdür. (1 gün)

-Zafer Bayramı tatili, 30 Ağustos günüdür. (1 gün)

-Yılbaşı tatili, 1 Ocak günüdür. (1 gün)

-Emek ve Dayanışma Günü tatili, 1 Mayıs günüdür. (1 gün)

Kaynak: AjansKamu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@