Hsyk, Kurmay Albay Kurtoğlu'nun Mahkumiyetine Onama İsteyen Savcı Bozkurt'u Açığa Aldı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mazlum Bozkurt\'u tedbiren açığa aldı.

Memurlar 01.12.2015, 17:52
Hsyk, Kurmay Albay Kurtoğlu'nun Mahkumiyetine Onama İsteyen Savcı Bozkurt'u Açığa Aldı

ANKARA (ANKA) – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mazlum Bozkurt'u tedbiren açığa aldı. Bozkurt, eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ile 5 subayın, bir tutuklunun hürriyetini kısıtladıkları iddiasıyla mahkum edilmesine ilişkin yerel mahkeme kararının onanması istemli tebliğname hazırlamıştı.

HSYK 2. Dairesi, Kurtoğlu ve 5 subayı mahkum eden savcı ile 2 hakimi tedbiren görevden uzaklaştırmış, cezayı onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nin 4 üyesi ile onama istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.

HSYK 2. Dairesi, Yargıtay Savcısı Mazlum Bozkurt'un da tedbiren açığa alınmasına karar verdi. Karar, oy çokluğu ile alındı. HSYK 3. Dairesinin iki üyesi Mahmut Şen ve Mustafa Kemal Özçelik karara muhalif kaldığı öğrenildi. HSYK 2. Dairesi’nin, Bozkurt'un, “hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği” hükmünü içeren 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, 77. maddesi gereğince açığa aldığı belirtildi.

-İDDİALARI, YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANLIK KURULU DEĞERLENDİRECEK-

Babası öldüğü için Silivri Cezaevinde kendisine izin verilen tutukluya iznini kullandırmadıkları gerekçesiyle jandarma görevlileri hakkında 2011 yılında dava açılmıştı. Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, Kurmay Albay Kurtoğlu ile görevi sırasında birlikte çalıştığı 5 personel, “Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan mahkum edildi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kararı onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının karar düzeltme istemi üzerine dosyayı yeniden görüşen ve farklı heyetle toplanan Yargıtay 14. Ceza Dairesi bu kez kararı bozdu. Yargılama sürecinin ardından, Kurmay Albay Kurtoğlu ve subaylar hakkında dava açan eski Silivri Savcısı, şu an Şanlıurfa Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kurt ile kararı veren eski Silivri 2. Asliye Ceza hakimleri Zonguldak Hakimi Zühal İşgören ve Diyarbakır Hakimi Ahmet Türkeri hakkında şikayette bulunuldu. Ayrıca, yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay üyeleri ve onama istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı da HSYK'ya şikayet edildi. İddialarla ilgili HSYK Başmüfettişliği tarafından hazırlanan ön raporu değerlendiren HSYK 2. Dairesi, eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ve 5 subayı mahkum eden savcı ve 2 hakimi tedbiren görevden uzaklaştırmıştı. HSYK 2. Dairesi, cezayı onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin 4 üyesi ile onama istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu.

Yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesi üyeleri ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı hakkındaki suç duyurusuna ilişkin yazı Yargıtay’a gönderilecek. Yargıtay üyeleri hakkındaki iddiaları, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu değerlendirecek. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@