Geleneksel Gıda Ürünlerinin Envanteri Oluşturulacak

ANKARA (ANKA)- Geleneksel gıda ürünlerinin envanterinin oluşturulması için düğmeye basıldı. Proje doğrultusunda ülke insanına ait olan geleneksel gıda ürünlerinin bir envanteri oluşturulacak. -İKİ ADET PROJE YÜRÜTÜLÜYOR- MH

Memurlar 06.05.2015, 15:36
Geleneksel Gıda Ürünlerinin Envanteri Oluşturulacak

ANKARA (ANKA)- Geleneksel gıda ürünlerinin envanterinin oluşturulması için düğmeye basıldı. Proje doğrultusunda ülke insanına ait olan geleneksel gıda ürünlerinin bir envanteri oluşturulacak.

-İKİ ADET PROJE YÜRÜTÜLÜYOR-

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesini yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, geleneksel gıda ürünlerinin korunması, dünyaya tanıtılması, kayıt altına alınması, güvenilir bir şekilde üretilmeleri, bunların envanterinin çıkarılması, ürün özelliklerinin belirlenmesi, muhafaza ve işleme yöntemlerindeki yöresel farklılıkların ortaya konulması ve izlenmesi adına ilgili iki adet proje yürütüldüğünü açıkladı.

Projeler hakkında bilgi veren Gıda Bakanı şöyle dedi:

“Bu projeler; Ulusal Gıda Kompozisyonunun Belirlenmesi ve Yaygın Sürekli Paylaşım Sisteminin Oluşturulması-TÜRKOMP-Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı Projesi, ilk aşaması tamamlanan proje ile; ülkemiz coğrafyasında üretilen ve tüketilen tarımsal ürünlerin besin ögeleri bileşimlerinin belirlenmesi ve baştan sona izlenebilir ve sürdürülebilir ulusal bir sistem kurulması amaçlanmıştır.

Gıda kompozisyon analiz yöntem birliği sağlanmıştır.

Gıda kompozisyon veri kitabı ve CD’si, gıda kompozisyon analiz metotları kitabı oluşturulmuştur

Ulusal tescil almaya hazır, geleneksel gıda taslak tescil dosyaları oluşturulmuştur.”

-GELENEKSEL GIDA ÜRÜNLERİ ENVANTERİ OLUŞTURULACAK-

2015 yılında Marmara Bölgesi Geleneksel Gıdalar Envanterinin Oluşturulması Projesinin başladığını ve halen devam ettiğini belirten Gıda Bakanı, yapılacak bir örnek çalışma ile ülke insanına ait olan geleneksel gıda ürünlerinin bir envanterinin oluşturulacağını bildirdi.  Bakan Eker, Marmara Bölgesi için yapılacak bu projenin ülkesel anlamda yapılabilecek tüm bölgeleri kapsayacak projeler için örnek teşkil edeceğini söyledi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@