Flaş Flaş Hsyk Hakimler İçin Kararını Verdi

ANKARA (ANKA) - HSYK, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklular hakkında tahliye kararı veren iki hakimi, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa aldı. Kararı aç

Flaş Flaş Hsyk Hakimler İçin Kararını Verdi

ANKARA (ANKA) - HSYK, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklular hakkında tahliye kararı veren iki hakimi, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa aldı. Kararı açıklayan HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, “Kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Hakimler, anayasada tarif edildiği üzere, anayasa ve hukuka uygun vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Kanundan kaynaklanmayan yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hakimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felaket olacaktır” dedi.

HSYK 2. Dairesi, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer'in, haklarındaki soruşturma sonuçlanana kadar tedbiren açığa alınmasına karar verdi. Daire, usulsüz dinlemelere ilişkin Şanlıurfa merkezli 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan 3 polisin tahliyesine karar veren Nöbetçi Hakim Habil Kahraman'ı da tedbiren açığa aldı. Dairenin hakimler hakkındaki kararları, oy çokluğuyla aldı. HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 3 hakim hakkında müfettiş ön raporları incelediklerini, hakimler hakkındaki tedbir istemini görüştüklerini söyledi. Hakimlerin görevde kalmalarının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaati ile görevden uzaklaştırılmalarına karar verdiklerini kaydetti. HSYK 2. Daire Başkanı Yılmaz, 2802 sayıl Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, 77. maddesinde "hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği"nin hüküm altına alındığını hatırlattı.

-"KİMSENİN SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ YOK"-

Yılmaz, “Türk yarısı hiç yaşamadığı olayları yaşıyor. Bugüne kadar böyle bir kaos olmadı. Kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Hakimler, anayasada tarif edildiği üzere, anayasa ve hukuka uygun vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Kanundan kaynaklanmayan yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hakimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felaket olacaktır. Hele hele yargı görevlisinin ülkede hukuk kaosu yaratmaya insanların yargıya güveni ve inancını sarsmaya hakkı olamaz” dedi.

Sulh Ceza Hakimliklerinin görevlerinin 5325 sayılı kanunda belirlendiğini ve yasa hükümlerinin açık olduğunu belirten Yılmaz, Özçelik ile Başer’in kapatılan Özel Yetkili Mahkemeler zamanında birlikte çalıştıklarını anımsattı. Hakimin soruşturmayla ilgili evrakları hiç incelemeden, hangi şüpheli hangi suçla suçlandığına bakmadan toptan tahliye kararı verdiğini anlatan Yılmaz, “Olay bu kadar basit” dedi.

-"KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLİYORUZ"-

Yılmaz, “Nedir bu ısrarın arkasındaki gizlenen sebep? Açıkça yasa yetki vermediği halde, sen yetkisizsin dediği halde, bu talepleri sulh ceza mahkemesinin değerlendireceği açık olmasına rağmen hala ısrarla ‘ben yetkilim, ben vereceğim’ demelerindeki ısrarın sebebi nedir kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Hele hele bu hakimin hukuk kaosu yaratacak, insanların yargıya güvenini inancını sarsacak bir takım eylem ve işlemler içinde olması kabul edilebilecek bir şey değil. Bugün olağanüstü toplanmamızın sebebi de bu. Dün Pazar olduğu için bir grup arkadaşımız dışarıdaydı yoksa dün olağanüstü toplanacaktık. Toplantı için ancak bugün toplantı yeter sayısına ulaştık. Kamuoyundan özür diliyoruz. Kamuoyunu meşgul eden bir konuda çok daha çabuk davranamamızın sebebi araya hafta sonunun girmesi” diye konuştu. Yılmaz, karara üyeler Mahmut Şen ve Mustafa Kemal Özçelik'in muhalif kaldığını açıkladı. Yılmaz, Özçelik’in  “Eğer biraz süre olsaydı, inceleyecek zaman olsaydı veya yer değiştirme cezası olsaydı evet diyebilirdim” dediğini aktardı.

-3. DAİRE YARIN TOPLANACAK-

Müfettiş raporlarında, hükümeti devirmeye teşebbüsle suçlanan polislerle hakimlerin fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri değerlendirmesinin yer aydığını anımsatan Yılmaz, karmaşanın bu şekilde devam edemeyeceğini, kaos ortamını neticelendirmek için hakimlerle ilgili açığa alma kararının alındığını kaydetti. Yılmaz, HSYK 3. Dairenin ise yarın toplanarak, hakimler hakkında soruşturma kararı açılıp açılmayacağına karar verileceğini belirtti. HSYK 2. Dairesinin açığa alma kararının hakimlerin görev yerlerine UYAP üzerinden tebliğ edildiği öğrenildi.  (ANKA/SON)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.