En Güzel ve Anlamlı 2015 Kısa ve Uzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şiirleri

önümüzdeki haftalarda kutlayacağımız 29 Ekim cumhuriyet bayramı hazırlığı tüm okullarda süratle devam ediyor .Öğrencilerin 29 ekim kutlamalarına hazırladıkları kompizsyonlar konuşma metinleri ve şiirler ile katkıda bulunacağı kutlamalarda öğretmenler ve öğrenciler kutmalarda okunmaya yönelik metinler kompzisyonlar ve şiirler aramaya başladılar haberimizde sizlere yardımcı olacak kompzisyon, şiir, metinleri,29 ekim cumhuriyet bayramı neden kutlanır,29 ekim cumhuriyet bayramı şiirleri,29 ekim cumh

Memurlar 14.10.2015, 17:37
En Güzel ve Anlamlı 2015 Kısa ve Uzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şiirleri

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir. 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ŞİİRLERİ    CUMHURİYET Ey bizlere bugünü kazandıran şehitler. Ey hürriyet yolunda can veren koç yiğitler.

 

Ey kahraman Atatürk, sizlere minnettarız. Rahat rahat uyuyun nöbette bizler varız.

 

Canımızdan azizdir bıraktığın emanet, Cumhuriyet şereftir, namustur Cumhuriyet.

 

Ateş içinde doğduk uyku bize yaramaz Ölüm bile arasa bizi evde bulamaz.

 

Tarlada, fabrikada, kışlada okuldayız, Fakat hep bir emelde, bir yönde bir yoldayız.

 

Bugün hürriyet için Kore'yi vatan bildik, Edirne, Çanakkale, İzmir, Ardahan bildik.

 

İnandığımız yolda çiğneriz dağı düzü, Hak edenin bağrına saplarız süngümüzü.

 

Harikalar yaratır bir damlacık Türk kanı, Dünyalar alkışlıyor bir avuç kahramanı.

 

O bir avuç kahraman biliyor tarihini, Onu muzaffer eden şanı, kanı ve dini.

 

Seve seve bırakıp köydeki ocağını, Göz kırpmadan veriyor kolunu bacağını.

 

O böyle haşroldukça hürriyetle, imanla, Türk yurdu yükselecek hergün şerefle, şanla.

 

İmanlı göğüslere karşı dağlar duramaz, Coşarsak selimize dünyalar bent vuramaz.

 

Türküz düşman üstüne işte böyle akarız, Yirmi Milyon ateşiz, yirmi dünya yakarız,

 

Ey ölümsüz Atatürk şerefisin milletin, Bekçisiyiz tek kalsak inan CUMHURİYET' in...

 

Behçet Kemal ÇAĞLAR

 

29 EKİM Cumhuriyet Bayramı              En güzel günümüzdür,  Demokrasi ürünüdür,  Atatürk'ün eseridir,  Yirmi Dokuz Ekimler.   

 

Vatandaşın hür sesi,  Vatanımın neşesi,  Kucaklıyor herkesi,  Yirmi Dokuz Ekimler.  

 

Cumhuriyet kuruldu,  Türk'ün sesi duyuldu,  Törenlerle kutlandı,  Yirmi Dokuz Ekimler.   

 

Fethi BOLAYIR

 

29 EKİM Geldi bize ne mutlu! Bayraklarla donattık,  Güzel okulumuzu.  

 

Sokaklarda, evlerde,  Al bayrak dalgalanır.  Onun o al rengini,  Bütün bir dünya tanır.  

 

Yirmi dokuz ekimi  Karşılarız neşeyle,  Çünkü bu günde erdik Büyük Cumhuriyete.  

 

Yürüyün arkadaşlar, Hep ileri koşalım. Bugün bayramımız var. Gelin bayramlaşalım.  

 

Ali PÜSKÜLLÜOĞLU

 

CUMHURİYET BAYRAMI Gündüz herkes neşeli,  Şenlik olur akşamı.  Bayramların güzeli,  Cumhuriyet Bayramı.  

 

Her bayramla bir tutmam,  Bu bayram, büyük bayram. Yurtta üç gece, üç gün,  Eğlence var, şenlik var.   

 

Işıklar yanar bütün  Dalgalanır bayraklar. Her bayramla bir tutmam,  Bu bayram, büyük bayram  

 

Necdet Rüştü EFE 29 EKİM Bu sabah içimde bir tazelik var, Bu seher, bu camdan giren gündüz, ben! Sokaktan yükselen şu şen naralar, Bu camdan bakınan, bu gülen yüz ben!

 

Nerede o dünkü ateşli nabız, Nerede yastıkta kıvranan başım? Bu sabah içimde çelikten bir hız, Bu sabah en mutlu, en şen yurttaşım.

 

Bu millet, bu insan, adı sanı Türk, Bu toprak, bu vatan, güzel Türkeli, Bu tarih, bu onur, bu sihirli yük, Bu Bursa, bu Konya, bu usta eli.

 

Bu eşsiz İstanbul, bu tek Edirne, Bu örnek Kayseri, Sivas, Erzurum, Bu Fırat, Menderes, Çoruh, Ergene, Bu İzmir, Adana, Urfa, bu Çorum.

 

Bu başak, bu salkım, bu bağ, bu harman, Bu bizim davarlar, bizim danalar, Bu ocak, bu maden, bu dağ, bu orman, Bu yiğit erkekler, yiğit analar.

 

Bu çetin, bu dönmez, bu sert bilekler, Bu yanık çehreler, bu bizimkiler, Bu ağaç, bu çiçek, bu çığ, bu renkler, Bu diller, bu sesler, ya bu ezgiler.

 

Bu ninni, bu ağıt, bu düğün, bu bar, Bu Zeybek, bu halay, bu güreş hep ben! Bu sabah içimde bir tazelik var, Bu ışık, bu gündüz, bu güneş hep ben!

 

Ey rüya, ey hayal, beni terketme. Ey sabah koynunda senin, hem zinde, Bir şuur ışığı vurmuş perdeme, Bir bahar öğlesi gibi çimen de.

 

Siz şimdi sokaktan gelen oymaklar, Yürüyün siz bütün il çocukları, Göğüslerde gurur, elde bayraklar, Yürüyün başlar dik, alın yukarı.

 

Yürüyün ardından siz emellerin, Yürüyün kalbimin yükü ilhamlar, Uzaktan çırpınsın size ellerim, Çırpınsın yüreğim, durana kadar.

 

Bu sabah içimde bir tazelik var, Bu seher, bu camdan giren gündüz ben! Komşular, şaşmayın bana komşular, Bu camdan bakınan, bu gülen yüz ben!

 

Ahmet Kutsi TECER  29 EKİM ÖRNEK KOMPOZİSYONU   Atamızın dediği gibi “Türkiye devletinin şekl-i hükûmeti cumhuriyettir.” İlk olarak 29 Ekim 1923’te atılmıştır Cumhuriyetin temelleri… 

 

Cumhuriyet; egemenliğin milletin elinde olduğu yönetim şeklidir. Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yoludur Cumhuriyet… Özgürlüktür insanca varlık yoludur… Türklüğün vazgeçilmezi yönetimin temelidir… Atanın en büyük eseridir Cumhuriyet. Ulusun kendi gücü milletin sesidir… Uğruna savaşılan yoluna canların ortaya koyulduğu istiklalin meyvesi mücadelenin en eşsizinin ardından zaferin en güzel örneğidir… Azimle aşılan engellerin ardından nice zorluklardan sonra yüzlerde beliren tebessümdür… Sarayın sefasının halkın cefasının son bulmasıdır Cumhuriyet. Rahatın refahın ilk ışığı; özgürlüğün eşitliğin adaletin tek dayanağıdır… Türklüğün gururu hürriyetin sonsuzluğudur Cumhuriyet.

 

Öyle bir şeydir ki Cumhuriyet öyle değerlidir ki; yokluğunda söz sükûta kavuşur boyun eğmek baş gösterir. Yokluğunda hâkimiyet padişahındır sistem saltanat… Babadan oğla geçer güçsüze söker… 

 

Günün anlam ve önemini kavramak için her yıl 29 Ekim’de ulusça büyük coşku ve heyecanla Cumhuriyetin ilanı milli bayram olarak kutlanır ama unutulmamalıdır ki; Cumhuriyetin varlığı zaten bizim için en büyük bayramdır… 

 

”Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim cumhuriyet yönetimidir.” çünkü Türk Milleti olarak bizler özgürlüğümüze düşkünüzdür. Kutsal değerlerimizden biridir özgürlük özgür yaşamak; hiç kimseye boyun eğmeden hür olmak… Bizim için böylesine önemi olan bir değere kavuşmamızı sağlayan başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizlere sunulmasında emeği geçen tüm dedelerimize kalpten şükran ve teşekkür borçluyuz. Cumhuriyeti ilelebet sürdürmek koruyup kollamak yarınlar olan biz gençliğin ve her Türk’ün boynunun borcudur.

 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ   Sayın Okul Müdürüm, Sayın Müdür Yardımcım, Kıymetli Öğretmen arkadaşlarım, Sevgili öğrenciler, Değerli Misafirler;     Bugün ülkemizin her köşesinde Cumhuriyetimizin 88. yıl dönümünü Millet olarak coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.           19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp,  29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.              “Cumhuriyet” sözcüğü,  “cumhur”  kökeninden türemiştir. Cumhur: Halk, demektir. Cumhuriyet ise; “halk yönetimi” anlamına gelir.             Dünya ülkelerinde çok farklı karakterlerde cumhuriyet yönetimlerine rastlanmaktadır: “Teokratik Cumhuriyet”,  “Otokratik Cumhuriyet”, “Demokratik Cumhuriyet”, “Halk Cumhuriyetleri” gibi…             Peki, bizim cumhuriyetimiz nasıl olmalıdır?              Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk’ün de sıklıkla vurguladığı gibi: “Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi esasına müstenit bir devlettir.” (1932 -M.Kemal)             Türkiye Cumhuriyeti, halkçı karakterinin yanı sıra demokratik bir cumhuriyettir. Çağdaş demokratik bir cumhuriyet; halkın yönetime katılımını, halkın hak ve hürriyetlerinin güvencesini esas alır. Zira hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir.              Lakin şu da binmelidir ki: Haklar ve özgürlükler, sadece anayasa ve yasalarda yazılı olmakla kalmayıp, vatandaşlar tarafından kullanılabiliyorsa bir anlam eder. İnsanlar düşüncelerini özgürce yazıp söyleyebiliyorlarsa,  hakları için örgütlenebiliyorlarsa, hakları için demokratik eylemleri engellenmeden örgütleyebiliyorlarsa, yönetenler; halkın taleplerini dinliyor ve karşılamak için çaba sarf ediyorsa; işte o zaman Cumhuriyetimiz, demokratik ve halkçı bir cumhuriyet olur.                Bizim de içinde yaşadığımız coğrafyada örneklerine sıkça rastladığımız gibi, halkına sırt çevirmiş, küçük bir elitin çıkarlarını gözeten, halkının taleplerine kulak tıkayan, en meşru talepleri bile şiddet yöntemleriyle baskılayan yönetimler; adı cumhuriyet de olsa yıkılmaya mahkûmdurlar.             Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu cumhuriyet; olmuş, bitmiş bir süreç değildir. Tam tersine onun “Devrimcilik ilkesi” gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir. En ilerici kurumlar bile, koşullar içinde eskir. En ileri bir devrimin bekçiliği ile yetinenler, günün birinde değişen koşulların gerisinde kalmaktan, tutuculaşmaktan kurtulamazlar. Kemalizm’in sürekli devrimcilik anlayışının temel sebebi budur.                    Bu nedenle, biz eğitimcilere düşen en önemli görev; Cumhuriyetimizi daima ileriye doğru geliştirmek için hak ve özgürlüklerinin bilincinde nesiller yetiştirmektir. “Muallimler; Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

 

          88 yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve Cumhuriyetin kurulmasında başta büyük Atatürk’e ve bu uğurda canla, başla çalışan, hayatlarını kaybeden, kahramanlarımızı bugün bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

 

Kaynak: AjansKamu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@