Doktorsuzluk İsyan Ettirdi

İZMİR'in Foça ilçesi'ndeki Yenifoça Semt Polikliniği'ne görevlendirilen doktor sayısı ve muayene günlerinin, hasta sayısının azalması gerekçe gösterilerek düşürülmesi tepkilere neden oldu.

Memurlar 13.10.2015, 22:26
Doktorsuzluk İsyan Ettirdi
 (DHA)- İZMİR'in Foça ilçesi'ndeki Yenifoça Semt Polikliniği'ne görevlendirilen doktor sayısı ve muayene günlerinin, hasta sayısının azalması gerekçe gösterilerek düşürülmesi tepkilere neden oldu. 2 bin imza toplayan Yenifoçalılar, poliklinik önünde eylem yapıp, basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi.

Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği iki yıl önce her gün hizmet vermek üzere açılan hastane stasündeki Yenifoça Semt Polikliniği'ne 1 Haziran- 1 Ekim tarihleri arasında her gün 3 doktor görevlendirdi. Bu sürenin dolmasının ardından bu görevi artık Foça Devlet Hastanesi'nin yapacağı bildirildi. Poliklikteki doktor sayısı bire düşürülüp, haftanın iki günü hizmet verilmeye başlandı. Günde 100'ün üzerinde hastanın gittiği belirtilen poliklinikte doktor sayısı ve muayene günlerinin sayısında düşüş yaşanması, Yenifoçalılar'ın tepkisine yol açtı. Yazın haftanın beş günü açık olan polikliniğin kışın 2 güne düşürülmesini 'Dalga geçmek" olarak niteleyen Yenifoçalılar, imza kampanyası başlattı. Kısa sürede 2 bin imza toplandı. Toplanan imzalar Kaymakamlık ve Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'ne teslim edildi.

Yenifoça'nın Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak ve Fatih olmak üzere üç büyük mahalleden oluştuğunu belirten semt sakinlerinden Cavit Gezici, "Yakındaki Kozbeyli, Kocamemetler, Cumhuriyet mahalleleri ile birlikte pek çok ilçeden fazla nüfusa sahip bir yer oluyoruz. Böyle bir yerde kış aylarında verilen sağlık hizmetinin iki güne düşürülmesi anlaşılır gibi değil" dedi.

Buna gerekçe olarak Foça Devlet Hastanesi'nin kadrosunun yetersiz olmasının gösterildiğine de dikkati çeken Gezici, "Son olarak öğrendiğimize göre hastanenin döner sermayesi olmadığı için doktorlar burada çalışmak istemiyor. Hatta başka yerlere atanmak istiyorlar. Bu durumu Sağlık Bakanlığı'na ve Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'ne bildirmemize rağmen çözümün ellerinde olmadığını söylediler. İsteğimiz, Foça Devlet Hastanesi bu poliklinik işini başaramıyorsa bizi Menemen veya Aliağa Devlet Hastanesi'ne bağlasınlar. Türkiye'nin en batısında doktorların en bol olduğu bölgede doktorsuzluktan şikayetçiyiz. Olacak şey değil. Bizler, gelen doktorlardan değil sistemden şikayetçiyiz. Doktorsuzluktan şikayetçiyiz" diye konuştu.

'HER GÜN EN AZ BİR DOKTOR İSTİYORUZ'

Yaz kış Yenifoça'da yaşayan Ahmet Yalçın, merkezi yerdeki poliklinik binasının doktorsuzluktan boş tutulmasını anlayamadıklarını söyledi. Polikinikte doktor olan gün sayısının iki güne indirmenin 'Yeterli hasta yok' denilerek geçiştirilmeye çalışıldığını öne süren Yalçın, "İnsaf. Daha birkaç gün önce bir uzman doktora 200'ün üzerinde hasta muayene için geldi. Doktor 100'üncü hastadan sonrasına bakamayacağını söyleyince olay çıktı. Allah'tan doktor mesaisini de aşarak tüm hastalara yetişmeye çalıştı da olay büyümedi. Yüzlerce hastayı uzman bulunmayan polikliniğe mahkum etmeye çalışıyorlar. Her gün en az bir uzman doktorla hizmet verilmesini istiyoruz" dedi.

Yaşlı annesini muayene ettiremediği için ambulansla acil olarak Menemen'e götürdüğünü, dönüşte taksi tutmak zorunda kaldığını anlatan Yeter Sert de "Hastalık bir günde geçmiyor. Bir kez hastaneye gitmekle iş bitmiyor. Ben şimdi ne yapayım" diyerek, tepkisini dile getirdi.

BİNA GİDERLERİ DE BELEDİYEDEN

Basın açıklamasına destek veren CHP'li Foça Belediye Meclis Üyesi Bahar Öztürk de "Kapatılan Yenifoça Belediyesi'nin eski binasını restore edilip, poliklinik olarak kullanılmak üzere tahsis edildi. Elektrik, su gibi halen her türlü genel gideri de belediyemiz tarafından karşılanan güzel bir binamız var. Sadece isteğimiz buraya yeterli doktor gönderilmesi ve gerekli hizmetin verilmesi" dedi.

Yenifoça Semt Polikliniğinde 1 Haziran - 1 Ekim arası dönemde haftanın dört günü aile hekimi, beş gün diş hekimi, bir gün dahiliye uzmanı doktor görev yapıyordu. Yaz sezonunun sorna ermesiyle hasta sayısının azaldığı gerekçe gösterilerek geçen 1 Ekim'den bu yana

poliklinik hizmeti salı günleri bir dahiliye uzmanı, Çarşamba günleri ise aile hekimi ile veriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@