Dışişleri'nden Mursi'ye İdam Kararına Tepki: Esefle Karşılıyoruz

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen idam kararının esefle karşılandığını belirterek, “Sözkonusu kararların gözden geçirilmesini ve Mısır'daki tüm siyasi tutukluların serbest bırak

Memurlar 16.05.2015, 23:15
Dışişleri'nden Mursi'ye İdam Kararına Tepki: Esefle Karşılıyoruz

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen idam kararının esefle karşılandığını belirterek, “Sözkonusu kararların gözden geçirilmesini ve Mısır'daki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmalarını bekliyor; Mısır'da diyalog ve uzlaşı sürecinin halkın iradesi doğrultusunda bir an önce hayata geçirilerek, sağlıklı bir şekilde yürütülmesi yönündeki samimi çağrılarımızı yineliyoruz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'ye verilen idam cezasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen, ancak daha sonra askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ve beraber yargılandığı 100’den fazla kişiye idam cezası verilmesinin esefle karşılandığı belirtildi.

Mursi hakkında önceki davada olduğu gibi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak bir süreç sonucunda alınan idam kararının Mısır'da darbeden bu yana yaşanan süreçte yeni bir kara leke teşkil ettiği vurgulanan açıklamada, “Seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Mursi'nin temel insan haklarını ihlal etmenin ötesinde, verilen kararın Mısır'da acilen ihtiyaç duyulan kalıcı toplumsal barış ve sürdürülebilir bir istikrar ortamının teminine katkı sağlamayacağı da açıktır. Sözkonusu kararların gözden geçirilmesini ve Mısır'daki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmalarını bekliyor; Mısır'da diyalog ve uzlaşı sürecinin halkın iradesi doğrultusunda bir an önce hayata geçirilerek, sağlıklı bir şekilde yürütülmesi yönündeki samimi çağrılarımızı yineliyoruz” denildi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@