Çiftçiye Destek Müjdesi

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şubat ayı sonunda, 28 Şubat Cumartesi günü, mazot, gübre, yem bitkileri desteği bağlamında 2 milyar TL çiftçilerimize veriyoruz. Bu takriben,

Çiftçiye Destek Müjdesi

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şubat ayı sonunda, 28 Şubat Cumartesi günü, mazot, gübre, yem bitkileri desteği bağlamında 2 milyar TL çiftçilerimize veriyoruz. Bu takriben, yıllık desteğin yüzde 20'si civarında ve inşallah bu ayın sonunda çiftçilerimizin yüzü bir kez daha gülecek. Bu ödemeler yapılacak” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tarım Bilgi Sistemleri Tanıtım Toplantısına katıldı. Tarımın insanlığın en kadim sektörü olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, insanlığın geleceği açısından en kritik sektörün tarım olduğunu belirtti. Bu alanda atılacak her adımı ülkelerin detayı olarak ele alındığı anlatan Davutoğlu, kendilerinin de tarıma özel bir önem verildiğini kaydetti. Ekonomik gelişmelere dikkat çeken Davutoğlu, kişi başına düşen milli gelirdeki yükselişin altını çizdi. Tarım sektörü milli hasılasının 23,7 milyar dolardan 61 milyar dolara çıktığını, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük, dünyanın da 7. büyük tarım üreticisi haline gelindiğini aktaran Davutoğlu, bununla yetinilmeyeceğini kaydetti. Atıl kapasiteyi kullanım üzerinden ölçek büyümesi döneminin sınırlarına gelindiğini, orta gelir tuzağına yakalanmamak için katma değeri yüksek, kendi değeri içinde teknolojiyi bilgi sistemini daha yoğun kullanan bir anlayışın geliştirilmek zorunda olunduğunu altını çizen Davutoğlu, bütün stratejik alanlarda benimsenen yeni sistemi anlattı. Tarımsal desteklerin 5.5 kat artırıldığını ifade eden Davutoğlu, 2002 yılında 1.8 milyar TL tarımsal destek verildiğini 2015 yılında bu desteğin 10 milyar TL’ye yükseldiğini kaydetti. Son iki yılda tarıma verilen desteğin mali değerinin 70 milyar TL’ye ulaştığını ifade etti.

-4.5 MİLYON HEKTAR ALANIN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ-

Tarımsal destek alınanda atılan adımları anlatan Davutoğlu, tarımsal kredilerin bazı alanlarda sıfırlandırılması bazı alanlarda da indirim yapılması nedeniyle gerçek bir patlama yaşandığını belirtti. 2002 yılında 529 milyon TL olan kredi meblağının 2014 yılında 22.8 milyar TL’ye çıkarıldığını kaydeden Davutoğlu, ölçek büyümesine zemin teşkil edilecek şekilde tarım havzaları üretim ve destekleme modeli geliştirildiğini kaydetti. Noktasal konjonktürel üretim planlaması yerine havza bazlı bir üretim planlaması yapıldığını belirten Davutoğlu, arazi toplulaştırılması ile altyapısal devrim yapıldığını ifade etti. Şehirleşmenin hızlandığı toplumlardaki en önemli problemlerden birisinin tarımsal alanın daralması, bölünmesi ve üretim alanlarının ortadan kalkması olduğunu anlatan Davutoğlu, 41 yılda 450 bin hektar alanının, son 12 yılda ise 4.5 milyon hektar alanın arazi toplulaştırmasının gerçekleştirildiğini ifade etti. Damla ve yağmurlama sulama yatırımlarına özel destek verildiğini, 1.8 milyar TL sıfır faizli kredi ve hibe ile 5 milyon dekar alanın bu sistemle sulandığını belirten Davutoğlu, su yönetiminin önemine dikkat çekti. Tohumluk alanda yapılan çalışmaları da anlatan Başbakan Davutoğlu, tarım sigortası uygulaması ile çiftçiyi doğal afetlerden korumak için sigorta poliçesinin yüzde 50’sinin karşılandığını anımsattı. Çevreyi göz önüne almayan tarım faaliyetinin bir müddet sonra çölleşmeye yol açacağının altını çizen Davutoğlu, iyi tarım uygulamaları alanın 20 kat artırıldığını ifade etti.

-ÇİFTÇİLERİMİZE 2 MİLYAR TL ÇİFTÇİLERİMİZE VERİYORUZ-

Ocak ayı çiftçiye birçok konuda müjdeler verildiğini anımsatan Başbakan, pirinç, soya ve kanola ile ayçiçeğinde verilen destekleri anlattı. Soya ve kanola da 2014 yılında başlatılan sözleşmeli üretimi yönelik dönüm başına 10 TL ilave desteğin bu sene 15 TL’ye çıkardıklarını ve ayçiçeğini de bu destek kapsamına aldıklarını belirten Davutoğlu, “Bu sene mazot desteğini yüzde 5 gübre desteğini yüzde 10 artırıyoruz ilk defa bizim dönemimizde başlatılan sertifikalı fidan hibe desteğini yüzde 50 artırıyoruz. İyi tarım uygulamaları kapsamında süs bitkileri ıtri ve tıbbi bitki üretimi yapan çiftçilerimize dönüm başına 100 TL destek verme kararı aldı. Kırmızı mercimek, nohut, kuru fasulyeye verdiğimiz prim desteğini de yüzde 100 artırıyoruz. Sertifikalı tohum kullanımda kırmızı mercimek nohut, kuru fasulyede yüzde 20, buğdayda yüzde 13. arpada yüzde 42. yoncada yüzde 25. korunga ve fide de yüzde 40 prim desteğini artırıyoruz” dedi. Hayvancılık alanında verilen desteği de anlatan Davutoğlu, ekmekle, etin birlikte üretiminin teşvik için büyük bir çaba gösterdiklerini, son 12 yılda hayvancılığa 15 milyar TL destek verildiğini, hayvancılığın sıfır faizli alan kapsamına alındığını belirtti.  

Türkiye’nin gelecekteki tarım planlamasında dünyanın en önemli ilk 5 ülkesi arasına girilmenin hedeflendiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, “Şubat ayı sonunda, 28 Şubat Cumartesi günü, mazot, gübre, yem bitkileri desteği bağlamında 2 milyar TL’yi çiftçilerimize veriyoruz. Bu takriben, yıllık desteğin yüzde 20'si civarında ve inşallah bu ayın sonunda çiftçilerimizin yüzü bir kez daha gülecek. Bu ödemeler yapılacak” dedi.

-PAMUK ÜRETİCİSİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK-

Başbakan Davutoğlu, 39 ilin AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamı dışında olduğunu belirterek, “Bakanlar Kurulunda aldığımız kararla IPARD benzeri yeni bir kırsal kalkınma desteği sistemi geliştireceğiz ve bu 39 vilayetimizi de IPARD benzeri bir yöntemle destekleyeceğiz” dedi.

Davutoğlu, pamuk üretiminin teşviki için özel bir çalışma yapılması talimatını Bakanlar Kurulu’nda verdiklerini açıkladı. Türkiye’nin kadim dönemlerde tarımın merkezi olduğunu anlatan Başbakan Davutoğlu, “Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi dünyada bir ilktir. Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi, kendi içinde üç devrimi barındırıyor. Tarım planlaması açısından, makro stratejik planlama açısından bir devrimdir. Devletin, hükümetin, bakanlığın çalışma sistemini tümüyle değiştiren, dönüştüren, niteliksel bir sıçrama yapılmasını sağlayan bir devrimdir. Üretici açısından bir devrimdir, kendisi entegre bir sistemin içindedir artık. Tüketici açısından bir devrimdir” diye konuştu. (ANKA)

(YE/ÖZK)

Anahtar Kelimeler:
çiftçiye destek müjdesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.