Ceza Yargılamasında Temyiz Harcı 136 Tl Olacak

ANKARA (ANKA) - Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, ceza yargılamasında daha önce Anayasa Mahkemesince iptal edilen temyiz harcı uygulamasını, ödeme gücü olmayanlar için adli yardım b&uum

Ceza Yargılamasında Temyiz Harcı 136 Tl Olacak

ANKARA (ANKA) - Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, ceza yargılamasında daha önce Anayasa Mahkemesince iptal edilen temyiz harcı uygulamasını, ödeme gücü olmayanlar için adli yardım bürosu kurarak yeniden getireceklerini ve temyiz harcının 136 lira olacağını kaydetti. Cirit, “Adli yıl açılış törenlerimiz teamül gereğiydi. Teamüller kolay oluşmuyor, belli süreçlerden geçiyor. Bu yıl adli yıl açılış töreni yapacağız. Baro Başkanı meselesini Başkanlar Kuruluna soracağız” dedi.

Yargıtay Baştanı İsmail Rüştü Cirit, yüksek yargı mensupları ile Yargıtayevi’nde bir araya geldi. Yargıtay Genel Sekreteri Şebnem Günaydın’ın da yer aldığı toplantıda açıklamalarda bulunarak, soruları yanıtladı. Yargıtay’ın adli yargının en üstü olarak bütün içtihatlara şekil veren anayasal bir kurum olduğunu belirten Cirit, kuvvetler ayrılığıyla ilgili net ifadeler kullanmalarına karşın bunun farklı mecralara kaydığını kaydetti. Kuvvetler ayrılığının, devlet organları arasında belli yetkilerin kullanılmasından ibaret medeni bir işbirliği anlamına geldiğini söyleyen Cirit, “Kuvvetler ayrılığı ana prensibimiz olmak üzere yargı alanına müdahale edilmediği sürece işbirliği içinde hareket edeceğimizi söyledik. Altını kalın kalın çizmemize rağmen bu husus es geçilerek kamuoyuna duyuruldu” dedi. Cirit, Yargıtayın diğer ülkelere kıyasla ağır bir iş yükü olduğunu da belirterek, yılda 900 bin civarında dosya geldiğini ve Yargıtay’ın özveriyle çalıştığını belirtti.

-HUKUK DENETİMİ YAPACAĞIZ-

Batı'da etkin soruşturmayla başvuruların yüzde 40'ının davaya dönüştüğünü, bunların yüzde 95'inin cezayla sonuçlandığını anlatan Cirit, Türkiye'de başvuruların yüzde 85'inin davaya dönüştüğünü, bunların yarısının beraatla sonuçlandığını anlattı. Cirit, “Almanya veya Kıta Avrupa’sı örneklerinde olduğu gibi filtreleme sistemi kuracağız. Daha çok filtreleme görevleri savcılıkta yapılacak. Daha sonra istinaf mahkemeleri faaliyete geçtiğinde Yargıtay’a gelen iş yükü yüzde 90 oranında azalacak, yüzde 10 oranında dava gelecek. Yani 90 bin dava geleceğini tahmin ediyoruz. Bu 90 bin davanın da sadece hukuk denetimini yapacağız. Esas denetimi, delil denetimi, yerindelik denetimi yapmayacağız. Burası bir içtihat mahkemesi gibi olacak” ifadelerini kullandı. İstinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle bu rakamın 90 bine düşeceğini yineleyen Cirit, Yargıtay’ın sadece hukuk denetimi yapacağını, içtihat mahkemesi haline geleceğini ve toplumun önünde bir ışık olacağını kaydetti. Yargıtay’ın yasal sorunları bulunduğunu belirte Cirit, "Gelir gelmez 4 temel konuda Yargıtayımızı rahatlatacak yasal düzenlemeyi yaptık. Bunu Bakanlığımıza sunduk. Bakanlığın 18 günlük çalışma takvimi var. Ancak İç Güvenlik Paketi'nin ne kadar zaman alacağını bilmiyoruz. 18 günlük çalışma takvimi içinde çıkarırsak Yargıtay’ın gerçekten önü açılmış olacaktır” diye konuştu.

-CEZA TEMYİZİNE HARÇ UYGULAMASI

Çalışma kapsamında, ilk derece hakim ve savcıların davalarının temyiz incelemesiyle ilgili bir adım atacaklarını belirten Cirit, temyiz incelemesinin Büyük Genel Kurulda 516 kişiyle sağlıklı bir müzakere ortamında yapılamadığını, bunu değiştireceklerini kaydetti. Cirit, "Yasayla ilk derece hakim ve savcıların yargılamasını Başkanlık Divanının seçeceği 5 kişilik heyet yapacak. Bunun temyizi Hukuk Genel Kurulunda olacak. Böylelikle kaotik ortam meydana gelmeyecek. Heyetin görev süresi bir yıl olacak, her yıl değişecek" dedi.

Hukuk dairelerinde görevsizlik nedeniyle yaşanan zaman kaybının önüne geçmek için bir ön büro kuracaklarını da anlatan Cirit, kurumun bina sorununun da çözüme kavuşturulacağını kaydetti. Cirit, ceza yargılamasında daha önce Anayasa Mahkemesince iptal edilen temyiz harcı uygulamasını, ödeme gücü olmayanlar için adli yardım bürosu kurarak yeniden getireceklerini ve temyiz harcının 136 lira olacağını kaydetti.

-ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YAPACAĞIZ-

Yargıtay’ın 7 ayrı binada faaliyet gösterdiğini anlatan Cirit, "Son derece elverişsiz koşullarda çalışmaktayız. Yeni atanan 144 arkadaşımıza oda veremedik. Büyük bir Yargıtay kompleksi düşünüyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Muhtemelen Anayasa Mahkemesi ile Adalet Akademisi arasında olan bize tahsis edilen alanda Türk Yargıtay’ına yakışır bir Yargıtay binası kuracağız. Fiziki koşullarımız daha rahat olacak. Dünya Yargıtaylarıyla birlikte bir işbirliği içinde çalışacağız. Çok ciddi çalıştaylarımız, sempozyumlarımız olacak. Bin kişilik konferans salonu düşünüyoruz. Adli yargı açılışlarımızı orada yapacağız” dedi. Gazetecilerin “Bu yıl adli açılış töreni yapacak mısınız” sorusu üzerine Cirit, “Adli yıl açılış törenlerimiz teamül gereğiydi. Teamüller kolay oluşmuyor, belli süreçlerden geçiyor. Bu yıl adli yıl açılış töreni yapacağız” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanının törende konuşup konuşmayacağı sorusuna karşılık Cirit, “Yargı 3 ayak üzerinde kuruludur. Savunma, iddia makamı ve yargıçlar. Ancak Baro Başkanı meselesini Başkanlar Kuruluna soracağız’ diye konuştu. (ANKA/SON)

(YE/ÖZK) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.