Btk Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısını Mahkemeye Veriyor

ANKARA (ANKA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yönelik sert açıklamaları üzerine yargıya gidiyor. BTK yetkililerinden a

Memurlar 18.04.2015, 11:51
Btk Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısını Mahkemeye Veriyor

ANKARA (ANKA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yönelik sert açıklamaları üzerine yargıya gidiyor. BTK yetkililerinden alınan bilgiye göre Orhan Öğe hakkında hem suç duyurusunda bulunulacak hem de tazminat davası açılacak.

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, basına yaptığı açıklamalarda BTK’ya yönelik sert açıklamalar yaparak  “BTK'yı şu anda yabancı vendorlar yönetiyor. Yazıklar olsun onlara” ve “Hainlik sadece dağda teröristlikle olmuyor. Devlet imkanlarıyla koltuklarda oturup, her türlü imkanlarından istifade edip, devletten maaş alıp bu ülkeye hainlik yapanlar var” demişti. Öğe, 4G şebekesinin yabancılara verileceği, yerli teknolojinin beklenmediği, bunun ulusal güvenliği tehlikeye düşüreceği iddialarında bulunmuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu dün yaptığı toplantıda Orhan Öğe’nin açıklamalarına karşı basın açıklamasının yapılmasının yanında yargıya müracaat edilmesi kararı aldı. BTK’nın  hukukçularının önümüzdeki hafta Orhan Öğe’nin sözlerini yargıya taşıyacağı bildirildi.

-YERLİ ŞARTI BULUNUYOR-

BTK’dan dün yapılan açıklamada ise 4G ihalesinde yerli ürün şartının getirildiğine dikkat çekilerek, “İhale şartnamesine göre işletmeciler tarafından 4G sisteminde kullanılacak yazılım ve donanımın Türk firmalarından temin edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Buna ilaveten 3G ihalesinde olmayan yüzde 15 yerli ürün kullanma (baz istasyonu ve soft swicht vb.) zorunluluğu da getirilmiştir. AR-GE’ye  verilen önemin göstergesi olarak 4G lisansı alan işletmecilerin çalıştırmakla zorunlu oldukları AR-GE elmanı sayısı 750’ye çıkarılmıştır. BTK tarafından 4G yetkilendirmesi kapsamında getirilen bu düzenlemeler ile yerli teknoloji üretimi yapan firmaların motive edilmesi ve yerli teknoloji üretiminin geliştirilmesi hedeflenmiştir" denildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@