Bakanlıktan Makam Aracı Hesabı

ANKARA (ANKA) – Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bakan Eroğlu’nun makam aracının sıfır fiyatının 887 bin TL olmasına karşın, 4 yılda 904 bin TL’lik bir kira bedeli ödendiği haberleri üzerine açıklama yaptı. Bakanlık, yapılan hes

Bakanlıktan Makam Aracı Hesabı

ANKARA (ANKA) – Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bakan Eroğlu’nun makam aracının sıfır fiyatının 887 bin TL olmasına karşın, 4 yılda 904 bin TL’lik bir kira bedeli ödendiği haberleri üzerine açıklama yaptı. Bakanlık, yapılan hesaplamalara göre araç satın alma yoluna gidilmiş olunsaydı, 4 yılda toplam 320 bin TL fazladan ödeme yapılmış olunacağını belirtti.

-“MESAİNİN DÖRTTE ÜÇÜ KARAYOLUYLA”-

Eroğlu’nun makam hizmetinde kullanılmak üzere, Kamu İhale Kanunu kapsamında açık ihale usulüyle belli usuller çerçevesinde araç kiralandığı belirtilen açıklamada, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizin en önemli yatırımcı bakanlıklarından birisidir. Bakanlığımızın ülke çapında yaklaşık 4 bin şantiyesi bulunmaktadır. Çok geniş bir hinterlanda ve teşkilata sahip olan Bakanlığımızda, Sayın Bakanımız Bakanlık makamından ziyade mesaisinin neredeyse dörtte üçünü karayolu ile mahallinde saha çalışmaları yaparak geçirmektedir” denildi.

-“BAKIM ÜCRETİ 64, LASTİK 10, SİGORTA 72, VERGİ 95 BİN TL”-

Bu çerçevede Eroğlu’nun makam aracı ile (uçak hariç) 4 yılda 390 bin km yol kat ederek toplam 692 il programı gerçekleştirdiği, makam aracının yılda bir kez periyodik bakımı yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu rakamlara yer verildi:

“Bir bakım ücreti 16 bin TL olup, 4 yıllık bakım ücreti 64 bin TL’dir. (Araç sahibi firma karşılanmaktadır) Araçta bir yılda 4 yazlık, 4 kışlık olmak üzere 8 lastik kullanılmakta olup, bunun da ücreti 9 bin 600 TL’dir. 4 yıllık maliyeti 38 bin 400 TL’dir. (Araç sahibi firma tarafından karşılanmaktadır) Aracın 1 yıllık kasko ve diğer sigorta bedeli ise 18 bin TL’dir. 4 yıllık maliyeti 72 bin TL’dir. (Araç sahibi firma tarafından karşılanmaktadır) Ayrıca MTV ve Sözleşme vergileri 4 yılda 95 bin TL’dir. (Araç sahibi firma tarafından ödenmektedir.) Toplamda 4 yılda bakım-onarım, lastik kasko-sigorta, MTV ve diğer giderler bedeli 320 bin TL’dir. Bakanlığımız, söz konusu haberlerde ifade edildiği gibi 887 bin TL’ye araç satın alma yoluna gitmiş olsaydı, yukarıda sayılan kalemler için 4 yılda toplam 320 bin TL daha fazladan ödeme yapmış olacaktı.”

-“KAMU ALEYHİNE BİR DURUM YOK”-

Ayrıca makam aracı arıza yaptığında yerine aynı özellikteki bir araç ihaleyi alan firma tarafından ücretsiz olarak temin edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu minvalde geçen dört yılda söz konusu araç onlarca defa arızalanmış ve arıza süresince her hangi bir maliyet oluşturmadan aynı araç muadili ikame araçlarla hizmet yürütülmüştür. Bakanlık araç satın almış olsaydı arıza hallerinde yine araç kiralamak durumunda kalacak, bu da yeni ek maliyetler oluşturacaktı. DSİ Genel Müdürlüğü döneminde kurumu 3,2 milyar TL tasarruf ettiren Sayın Bakanımızın makam aracıyla alakalı yapılan hesaplamalarda araç kiralama ile satın alınma ve diğer masrafların toplamı dikkate alındığında kamu aleyhine bir durumun olmadığı anlaşılmaktadır” denildi. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.