Bakan Güllüce: Arşiv Müzesi Kuracağız

ANKARA (ANKA)- Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, arşiv müzesi kuracaklarını ve bugüne kadar ilkel yöntemlerle korunmaya çalışılan tarihi belgeler ile eserleri sergileyeceklerini söyledi. Güllüce, Üsküdar Belediyesi'n

Memurlar 16.04.2015, 16:26
Bakan Güllüce: Arşiv Müzesi Kuracağız

ANKARA (ANKA)- Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, arşiv müzesi kuracaklarını ve bugüne kadar ilkel yöntemlerle korunmaya çalışılan tarihi belgeler ile eserleri sergileyeceklerini söyledi.

Güllüce, Üsküdar Belediyesi'nce Kız Kulesi Sosyal Tesisleri'nde eski ve yeni meclis üyeleri onuruna verilen yemeğe katıldı. Güllüce yemekte yaptığı konuşmada, bakanlık bünyesinde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi vererek, bir arşiv müzesi kuracaklarını ve bugüne kadar ilkel yöntemlerle korunmaya çalışılan tarihi belgeler ile eserleri sergileyeceklerini ifade etti.

Fatih Sultan Mehmet'in, Ayasofya hakkındaki 35 metre uzunluğundaki fermanının 6 metresinin de çalındığını dile getiren Güllüce, "Çok eski bir tarihte, bu ferman yurt dışına gönderilmiş. Tekrar gitmiş, gelmiş, nasıl olmuş, nasıl gitmiş, gelmişse 35 metre uzunluğundaki fermanın 6 metresi yok. Hangi ülke hırsızlığı yaptı, çaldı bilmiyoruz" diye konuştu.

-"ARŞİV MÜZE, ÖNEMLİ BİR EKSİKLİKTİR"-

1300'lü yıllara ait tapuların ve belgelerin arşiv müzede sergilenmeye başlayacağını vurgulayan Bakan Güllüce, şunları kaydetti:

"Arşiv müze, önemli bir eksiği kapatacak. Bugüne kadar sadece arşiv tekniğine göre eski mantıkta arşivlenmiş, bir kenarda duran Selçuklular dönemine ait belgeler var. Mesela bir mühür var ve bu mühür 3 parça. Ayrı ayrı 3 kişi de duruyor, bunlar bir araya getirilirse mühür olsun. Ayrıca yıllarca çalınan tarihi eserlerimiz, belgelerimiz var ve bunlar ülkemizden çalınmış, yurt dışına götürülmüş. Yabancı ülkelerde sergilediklerini oraya çalıp götürmüşler. Müzelerinde sergiledikleri var. Fransa'ya, İngiltere'ye giden vardır. Oralarda müzelerde sergilediklerini 'Mısır'dan şuradan getirdik' diyorlar. 'Getirdik' değil, çalmış, getirmişsin. Berlin'de bir Bergama müzesi var. Siz orayı 5 saate gezemezsiniz. İçindekileri bizim Bergama'dan çalmış götürmüşler. Mühendislik hesabıyla 250 tırla zor götürürsünüz tabi onlar geçmişte gemiyle götürmüşler. Hatta 250 tırdan daha fazla, çünkü müze eşyasının nakli falan özen istiyor. Böyle bir zenginliğimiz de var. Bunu mükemmel bir binada arşiv müze haline getireceğiz."(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@