Aym'den Kaymakamlık Sınavı Mülakatında 3 Kez Başarısız Olana Müjde

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, kaymakam adaylığı yazılı sınavına, daha önce mülakatta üç defa başarısız olanların tekrar katılamayacağına ilişkin kanun hükmünü Anayasa'ya aykırı buldu. İptal gerekçesinde, “Doğası gereği s

Memurlar 07.04.2015, 09:52
Aym'den Kaymakamlık Sınavı Mülakatında 3 Kez Başarısız Olana Müjde

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, kaymakam adaylığı yazılı sınavına, daha önce mülakatta üç defa başarısız olanların tekrar katılamayacağına ilişkin kanun hükmünü Anayasa'ya aykırı buldu. İptal gerekçesinde, “Doğası gereği sübjektif niteliği ağır basan mülakatta üç kez başarısız olmanın, kaymakamlık mesleğine girişi kesin olarak kapatmasının, adalet ve hakkaniyet ölçütleriyle bağdaşmadığı için hukuk devleti ilkesine aykırı" olduğu belirtildi.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, baktığı bir davayla ilgili, 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu'nun 2. maddesinin birinci fıkrasının söz konusu düzenlemeyi içeren (b) bendinin ikinci cümlesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. Başvuruyu esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi. Kararın gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İptal kararının gerekçesinde, Anayasa'nın 2. maddesindeki hukuk devleti ilkesine atıfta bulunuldu ve kanunların kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif, adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesinin hukuk devletinin gereği olduğu ifade edildi.

Gerekçede, Anayasa'nın kamu hizmetine girme hakkını düzenleyen 70. maddesine göre, "Her Türk'ün, kamu hizmetlerine girme hakkına sahip olduğu ve hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemeyeceği"ne işaret edildi.

-HUKUK DEVLETİ İLKESİNE AYKIRI-

Daha önce üç defa mülakatta başarısız olmanın, kaymakam adaylığı görevinin gerektirdiği hangi niteliklerle uyumlu olamayacağı hususunun, yasama belgelerinden anlaşılamadığına dikkat çekilen gerekçede, “Diğer taraftan, daha önce üç defa mülakatta başarısız olmanın, kaymakam adaylığı görevinin nitelikleriyle uyumlu olmadığı sonucuna ulaşmayı haklı kılacak objektif bir neden de tespit edilememektedir. Kişinin önceden üç defa mülakatta başarısız olması, kaymakamlık görevinin gerektirdiği niteliklere sahip olamayacağının karinesi olarak da görülemez. Kaldı ki, kişinin kaymakamlık mesleğine elverişli olmadığının sonradan anlaşılması durumunda adaylık döneminde ilişiğinin kesilmesi mümkündür” denildi.

Kanunların kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif, adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesinin hukuk devleti olmanın gereği olduğunun belirtildiği gerekçede, “Doğası gereği sübjektif niteliği ağır basan mülakatta üç kez başarısız olmanın, kaymakamlık mesleğine girişi kesin olarak kapatması, adalet ve hakkaniyet ölçütleriyle bağdaşmadığı için hukuk devleti ilkesine aykırıdır, iptali gerekir” denildi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@