Aym'den İfade Özgürlüğü Kararı

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, kamuya açık alanlarda satışı yapılan ve herkesin erişimine açık olan “Demokratik Modernite” isimli derginin Ceza İnfaz Kurumu Eğitim Kurulu tarafından yasaklanmasını ihlal saydı. Anayasa Ma

Aym'den İfade Özgürlüğü Kararı

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, kamuya açık alanlarda satışı yapılan ve herkesin erişimine açık olan “Demokratik Modernite” isimli derginin Ceza İnfaz Kurumu Eğitim Kurulu tarafından yasaklanmasını ihlal saydı.

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurulara ilişkin kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Başvurucu, kendisine posta yoluyla gönderilen basım ve dağıtımına ilişkin herhangi bir yasaklama kararı bulunmayan, kamuya açık alanlarda satışı yapılan ve herkesin erişimine açık olan “Demokratik Modernite” isimli derginin Kocaeli 2 No’lu F tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Eğitim Kurulu tarafından yasaklanması ve buna ilişkin şikayet ve itiraz başvurularını inceleyen yargı mercilerinin kararları sonucunda haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Yüksek Mahkemeye başvurdu. Başvuruyu kabul edilebilir bulan Anayasa Mahkemesi, ceza infaz kurumunda tutuklu olan başvurucunun derginin erişiminin engellenmesinin bilgi ve düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararında, başvuruya konu müdahalenin kamu düzeninin sağlanması kapsamında devlet tarafından belirlenen amaçların ve faaliyetlerin bir uzantısı niteliğinde olduğu, bunun da anayasanın ifade özgürlüğünü güvence altına alan 26. maddesi kapsamında meşru bir amaç taşıdığının kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

Gerekçede, yapılan sınırlamaların hak ve özgürlüğün özüne dokunarak kullanılmasını durduruyor, aşırı derecede güçleştiriyorsa veya ölçülülük ilkesine aşırı olarak sınırlama amacı ile müdahalede kullanılan araç arasında olması gereken orantılılık sağlanamıyorsa bu durumun demokratik toplum düzenini gerekleri ile bağdaşmayacağı kaydedildi.

-YASAKLAMA MEŞRU AMAÇLARLA ORANTILI DEĞİL

Gerekçede, dergide alıntılar yapıldığı ifade edilen Demokratik Toplum Manifestosunun Abdullah Öcalan’ın cezaevine konulduktan sonra yazıldığı beş ciltlik bir seri olduğu, bu serinin son cildini oluşturan ‘Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü’ adli kitap hakkında verilen ek koyma kararının daha önceden bireysel başvuruya konu olduğunu, Anayasa Mahkemesinde tespit edilen müdahalenin demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olmadığı dolayısıyla başvurunun düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ile basın özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna varıldığı belirtildi. Milli güvenlik ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması, kamu düzenini sağlanması ve terörle mücadelenin bir yöntemi olarak ifade özgürlüğü kapsamındaki güvencelere bir takım sınırlamalar getirilmesi ile mümkün olduğunun belirtildiği gerekçede, bu nedenlere dayanılarak özgürlüğü getirilen sınırlamanın elde edilmek istenen amaçla kullanılan vasıta arasında orantı olması ve bu yönde acil bir sosyal ihtiyaç bulunması halinde ölçülü kabul edileceği kaydedildi. Gerekçede, Ceza İnfaz Kurumunun iç güvenliğinden sorumlu kamu otoritesinin bir parçası olan Eğitim Kurulunun müdahale oluşturan kararlarının gerekçesinde, derginin başvurucuya ulaşmasına izin verilmesinin kamu güvenliği bakımından ne tür somut risk ve tehlikeler taşıdığının anlaşılamadığı belirtildi.

Gerekçede, “Dergide Abdullah Öcalan’ın kitaplarından alıntılar yapılması ve terör örgütünü övücü meşrulaştırıcı ifade ve yorumlara yer verilmesi olarak ifade edilen gerekçelerin cezaevi güvenliği bağlamında ilgili ve yeterli olmadığı görülmektedir. Dergiye erişimin engellenmesi suretiyle başvurucunun haber veya fikirlere ulaşma hakkına getirilen kısıtlamanın demokratik toplum düzenin gereklerine uygun ve hedeflenen meşru amaçlarla orantılı olduğu kanaatine ulaşılamamıştır” denildi. Başvurucunun Anayasa ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar veren Yüksek Mahkeme, tespit edilen ihlalin sonuçlarını ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesine karar verdi. (ANKA)

(YE/ÖZK)  Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.