Aym'den Adil Yargılanma Kararı

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, Türk Hava Yollarının, izinsiz gösteriye katıldığı gerekçesiyle işten attığı hostesin, açtığı davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Başvurucu, raporlu olmasına rağmen, T

Memurlar 09.05.2015, 15:50
Aym'den Adil Yargılanma Kararı

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, Türk Hava Yollarının, izinsiz gösteriye katıldığı gerekçesiyle işten attığı hostesin, açtığı davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Başvurucu, raporlu olmasına rağmen, Türk Hava Yollarında iş bırakma eylemine katıldığı gerekçesiyle işten çıkartılmasına karşı açtığı davanın, haksız ve benzer davalarda verilen onama kararlarıyla çelişir biçimde Yargıtay tarafından reddedilmesinin ve gerçekleşen basın açıklamasının yasa dışı eylem olarak nitelendirilmesinin Anayasaya aykırı olduğunu savunarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruyu hak ihlali sayan Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İş bırakma eyleminin yapıldığı tarihte başvurucunun raporlu olduğunun anımsatıldığı gerekçede, “Yargısal kararlardaki değişiklikler, hukukun dinamizmini ve mahkemelerin yaklaşımlarım yaşanan gelişmelere uyarlama kabiliyetlerini yansıtması yönüyle olumludur. Ancak, uygulamadaki birlikteliği sağlamaları beklenen yüksek mahkemeler içinde yer alan dairelerin benzer davalarda tatmin edici bir gerekçe göstermeksizin farklı sonuçlara ulaşmaları, bir kararın belirli bir daireye düştüğü takdirde onanacağı, başka bir daire tarafından ele alındığı takdirde bozulacağı gibi ihtimale dayalı ve birbirine zıt sonuçlan ortaya çıkartır. Bu ise hukuki belirlilik ve öngörülebilirlik ilkelerine ters düşecektir. Ayrıca, böyle bir algının toplumda yerleşmesi halinde, bireylerin yargı sistemine ve mahkeme kararlarına duymaları beklenen güven zarar görebilir” denildi.

 

-ADİL YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLMİŞTİR-

 

Dairelerin kararları arasındaki farklılığın, birbirine benzer davalarda sağlık raporu delilinin değerlendirilmesinden ve bununla ilintili biçimde ispat yükünün yöneltilmesinden kaynaklandığının vurgulandığı kararda, “Yargıtay’ın ilgili dairesinin konuyu Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulundan ziyade, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu önüne getirmesi ve yeknesak bir uygulamanın sağlanması mümkün olabilirdi. Bununla, Yargıtay daireleri bu gibi durumlarda kendiliğinden içtihatlarını değiştirme yoluna gittiğinden, yasada belirtilen yolun teoride kaldığı ve etkili bir çözüm sunamadığı anlaşılmaktadır” denildi. Mevcut yapısal mekanizmanın işletilmesindeki eksiklikle birlikte ele alındığında, Yargıtay dairelerinin ilamlarında yeterli gerekçeyle desteklenmeyen farklılıkların bulunmasının, başvurucunun açtığı davanın görülmesi bakımından hukuki belirsizliğe neden olduğu ve başvurucu açısından öngörülemez bulunduğu sonucuna varan Anayasa Mahkemesi, başvurucunun adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Yüksek mahkeme, başvurucuya 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. (ANKA) (YE/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@