Aym: Amir Kararıyla Özgürlükten Yoksun Bırakılma Hak İhlalidir

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, bir astsubaya komutanı tarafından verilen oda hapsini hak ihlali saydı. Amirinin kararıyla astsubayın hürriyetinden yoksun bırakıldığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme, özgürlükten yoksun bırak

Memurlar 16.05.2015, 16:54
Aym: Amir Kararıyla Özgürlükten Yoksun Bırakılma Hak İhlalidir

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, bir astsubaya komutanı tarafından verilen oda hapsini hak ihlali saydı. Amirinin kararıyla astsubayın hürriyetinden yoksun bırakıldığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme, özgürlükten yoksun bırakma işleminin amirlerin talimatıyla değil, yetkili ve bağımsız mahkemeler tarafından verilebileceğine dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi, bir astsubayın başvurusu üzerine kanunla kurulmuş tarafsız mahkeme ilkesine riayet edilmeyerek hakkında oda hapsi cezasına hükmedildiği ve bu yolla psikolojik işkence yapıldığı iddiasını ihlal saydı. Yüksek Mahkemenin yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkumiyet kararının yokluğu nedeniyle Anayasa'nın ihlal edildiğine yönelik kararının gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Başvurucu astsubayın, hakim ve savcı sınıfından olmayan komutanı tarafından verilen cezayla 7 günlük oda hapsinde tutulmasının hukuki olmadığını belirttiğinin anımsatıldığı gerekçede, başvurucu hakkında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Gösteri ve Tatbikat Alay Komutanlığınca 7 gün oda hapsi disiplin cezası verilmiş, başvurucunun itirazı üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında görevli hiyerarşik üstü tarafından reddedildiği ifade edildi. Oda hapsi cezasının, disiplin amiri tarafından verilen ve kişi özgürlüğünü kısıtlayan bir disiplin cezası olduğunun kaydedildiği gerekçede, Askeri İdare Mahkemesi Kanunu’nu gereğince disiplin suç ve tecavüzlerinden ötürü disiplin amirlerince verilen cezaların yargı denetimi dışında olduğunun hüküm altına alındığı vurgulandı. Anayasayla, herkesin temel özgürlük ve güvenlik haklarının güvence altına alındığının anımsatıldığı gerekçede, hürriyetten yoksun bırakma işleminin kanuni, yetkili ve görevli bir mahkeme tarafından verilmesinin kişiler için bir güvence oluşturduğu belirtildi.

-KİŞİ HÜRRİYETİ VE GÜVENLİĞİ İLKESİ İHLAL EDİLDİ-

AİHM’in içtihatlarında, oda hapsi disiplin cezasının hürriyetten yoksun bırakan bir yaptırım olarak kabul edildiğinin ifade edildiği gerekçede, hürriyetten yoksun bırakma işleminin bir yargı kararının sonucu olması ve bunun gerekli yetkiye sahip, yürütmeden bağımsız ve uygun yargı teminatlarını sunan yetkili mahkeme tarafından verilmesi gerektiği vurgulandı. Oda hapsi cezasının, askeri hayatın kendine özgü yapısı gereği kabul edilmiş bir disiplin cezası olduğuna dikkat çekilen gerekçede, “Bu ceza disiplin amiri tarafından verilir ve bu amaçla tahsis edilecek hapis odasında yerine getirilir, Oda hapsi cezası alan personel, cezanın yerine getirilmesi süresince emir veremez ve genel hizmet yapamaz. Bu bakımdan oda hapsi, sonuçları itibarıyla kişi özgürlüğünü kısıtlayan bir yaptırımdır. Oda hapsi disiplin cezasının verildiği ve uygulandığı tarihte yürürlükte bulunan 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu’nun 21. maddesi gereğince bu tür cezalara karşı gidilebilecek bir yargı yolu da bulunmamaktadır” denildi. Astsubay olan başvurucu hakkında üstü tarafından verilen 7 gün oda hapsi disiplin cezası uygulanarak hürriyetinden yoksun bırakıldığının anımsatıldığı gerekçede, başvuranın özgürlükten yoksun mahrum bırakılma halinin yetkili bir mahkeme tarafından verilen mahkûmiyet kararı ile gerçekleşmediği ve Anayasaya uymadığı kaydedildi. Tazminat istemini reddeden Yüksek Mahkeme, yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkumiyet kararının yokluğu nedeniyle Anayasa’nın kişi hürriyeti ve güvenliği ilkesinin ihlal edildiğine karar verdi. (ANKA) (YE/ORH)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@