Avukat Güvenlik Uygulaması Devrede

ANKARA (ANKA) - Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi'nin, avukatlara yönelik fiziksel, sözlü şiddet, tehdit ve benzeri eylemlere karşı geliştirdiği ‘Avukat Güvenlik Uygulaması’ devreye girdi. Türkiye Barolar Birliğ

Memurlar 07.05.2015, 15:52
Avukat Güvenlik Uygulaması Devrede

ANKARA (ANKA) - Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi'nin, avukatlara yönelik fiziksel, sözlü şiddet, tehdit ve benzeri eylemlere karşı geliştirdiği ‘Avukat Güvenlik Uygulaması’ devreye girdi.

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avukat Hakları Merkezi tarafından geliştirilen ve devreye sokulan ‘Avukat Güvenlik Uygulaması’ ile can güvenliği tehdit veya tehlike altında olan avukatların güvenlik güçlerine en hızlı şekilde ulaşmaları hedeflendiği belirtildi.

Uygulamaya göre, programı akıllı cep telefonuna yükleyen bir avukat, tehlike anında veya öncesinde sistemi alarma geçirecek ve konum bilgisini anında Alarm İzleme Merkezine iletilecek. Böylece avukatın konumu takip edilerek, bağlı olduğu baronun Avukat Hakları Merkezine, Avukat Hakları Merkezi yoksa daha önceden belirlenen baro yönetim kurulu üyesine, yakınlarına veya duruma göre kolluk güçlerine ve sağlık birimlerine bilgi verilecek. Saldırganı korkutmak amacıyla kullanılabilecek sesli alarm işlevinin yanında delil toplama özelliği de bulunan sisteme göre, alarm devreye girdiği anda otomatik olarak video kaydetmeye başlayacak. Video, avukatın telefonu yerine sistemde kayıt altına alındığı için delilin yok edilmesinin önüne geçilecek. Avukatların güvenlikle ilgili yaşadıkları sorunlardan yola çıkarak sistemi hayata geçirdiklerini ifade eden TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “87 bin avukatın kapısına güvenlik görevlisi koymak bir çare değil. Avukatlarımızın güvenliğini sağlamak için teknolojiden yararlanarak bu programı yazdırdık. Bu projenin meslektaşlarımız tarafından mutlulukla karşılanacağını ümit ediyoruz” dedi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@