Ak Parti'den ‘İşsiz Ordusuna': İş Kurun!

-AK Partili Hüseyin Çelik,  “genç işsiz ordusuna” seslendi. Türkiye’de milyonlarca üniversite mezunundan bazıları iş bulamadıkları için intiharın eşiğine dahi gele

Memurlar 02.04.2015, 13:51
Ak Parti'den ‘İşsiz Ordusuna': İş Kurun!

-AK Partili Hüseyin Çelik,  “genç işsiz ordusuna” seslendi. Türkiye’de milyonlarca üniversite mezunundan bazıları iş bulamadıkları için intiharın eşiğine dahi gelebilirken Çelik, gençleri iş kurmaya yönlendirdi. Hükümetin iş kurmak isteyen gençlere hibe ya da kredi olarak çok büyük destek verdiğini söyleyen Çelik, “Yeter ki siz arayış içinde olun. Değerli gençler aklımızdan hiç çıkarmayalım: Ümitsizlik işsizlikten çok daha kötüdür” ifadelerini kullandı.

ANKARA (ANKA) - AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de de genç işsiz oranının bir hayli yüksek olduğunun altını çizerken, “‘Niçin iş bulamadım’ diyen bazı gençlerimizin artık ‘işimi niçin kuramadım’ demeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hükümetimiz iş kurmak isteyen gençlerimize hibe ya da kredi olarak çok büyük destekler veriyor. Yeter ki siz arayış içinde olun. Değerli gençler aklımızdan hiç çıkarmayalım: Ümitsizlik işsizlikten çok daha kötüdür” dedi.

-“GENÇ İŞSİZ ORANI BİR HAYLİ YÜKSEK”-

Çelik, Twitter hesabından işsizlere seslendi. İlk olarak “Bugün, kamunun istihdam kapasitesi ve personel politikaları ile ilgili olarak iş bekleyen genç kardeşlerimle  hasbihal etmek istiyorum”  sözlerini takipçileriyle paylaşan Çelik, Türkiye'deki toplam istihdamın yaklaşık 25 milyon olduğunu belirtti. Yani 25 milyon kişinin çalışarak 77 milyon kişiye baktığını belirten Çelik, “25 milyon toplam istihdam içinde kamudaki istihdam sadece 3 milyon 450 bin kişidir. Buna kamuda çalışan tüm işçi ve memurlar dahildir” dedi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de genç işsiz oranının bir hayli yüksek olduğunun altını çizen Çelik, her meslekten gençlerin haklı olarak kamuda daha fazla kadro istediğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

-“MEZUNLARI DEVLET KAPISINA MAHKUM OLAN YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI…”-

“Öğretmenler, mühendisler, İİBF mezunları ve diğer tüm branşların kadro talebini sosyal medya üzerinden takip edip ilgililere iletiyorum. Ancak sevgili gençler, Türkiye, özel sektör eksenli bir ekonomik modeli olan bir ülkedir. Türkiye’deki istihdamın ancak 8’de 1’i kamudadır. Bazı meslekler, ancak kamuda icra edilebilir, bunlara sözüm yok ama özel sektör şansı olanlar, kamuya şartlanırlarsa sıkıntı çekerler. Mezunları devlet kapısına mahkum olan yüksek öğretim kurumları ile ilgili kontenjan ve politikaların ele alınması gerektiğine inanıyorum.

-“ÜMİTSİZLİK İŞSİZLİKTEN ÇOK DAHA KÖTÜDÜR”-

Gençler sık sık soruyorlar: ‘madem mezunları iş bulamıyor, bu fakülte ve yüksekokullar niçin açılıyor?’ Maalesef bu dünyanın sıkıntısıdır. 180 üniversiteye sahip olmamıza rağmen, hâlâ OECD ülkeleri arasında yükseköğretimdeki okullaşma oranlarında en geride olan bir ülkeyiz.

Ayrıca ‘niçin iş bulamadım’ diyen bazı gençlerimizin artık ‘işimi niçin kuramadım’ demeleri gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü hükümetimiz iş kurmak isteyen gençlerimize hibe ya da kredi olarak çok büyük destekler veriyor. Yeter ki siz arayış içinde olun.

Değerli gençler aklımızdan hiç çıkarmayalım: Ümitsizlik işsizlikten çok daha kötüdür. Ümit sahibi olanlar için gelecek vaatlerle doludur.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@