2,4 Milyon Hektar Ormanın Sertifikası Alındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2010 yılında başlattığı sertifikasyon çalışmaları ile Ağustos 2015 itibariyle toplam 2,4 milyon hektar orman alanını sertifikalandırdı.

Memurlar 05.10.2015, 12:09
2,4 Milyon Hektar Ormanın Sertifikası Alındı

ANKARA (ANKA) -Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2010 yılında başlattığı sertifikasyon çalışmaları ile Ağustos 2015 itibariyle toplam 2,4 milyon hektar orman alanını sertifikalandırdı.

Orman Genel Müdürlüğü 2010 yılında başlatmış olduğu sertifikasyon çalışmalarında Forest Stewardship Counsil (FSC)  programını tercih etti. Orman Bölge Müdürlüğü’nden (OGM) yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde uygulamaya koyulan sertifikasyon çalışmaları kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Bolu’dan sonra Muğla, Kastamonu, Zonguldak, Bursa, İstanbul Bölge Müdürlükleri’ne bağlı 29 işletme müdürlüğünde toplam 2,4 milyon hektar orman alanını Orman Yönetim Konseyi (FSC) programına göre sertifikalandırdı.

Açıklamaya göre, sertifikalandırılan alan Türkiye’nin orman alanının yüzde 11’ine karşılık geliyor. Ayrıca yıllık ortalama 3,5 milyon metreküp odun üretimi sertifikalı ormanlardan gerçekleştiriliyor ki bu miktarda Türkiye'nin yıllık odun üretiminin yüzde 18,5’ine karşılık geliyor.

-“ORMANCILIK SEKTÖRÜ DÜNYA PAZARI İLE ENTEGRE OLUYOR”-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye ormanlarının sertifikalandırılmasıyla sektörün dünya pazarı ile entegre olarak çalışmasının hedeflendiğini belirterek, “3 Mart 2013 tarihinde uygulamaya giren AB Komisyonu kararı ile orman ürünlerinin uluslararası ticaretinde yasallık belgesi isteniyor. Bu açıdan orman ürünlerinin uluslararası ticaretinde önümüzdeki süreçte sertifika zorunluluğu getirilmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu sebeple sertifikasyon çalışmalarında maliyetin düşürülmesi ve sertifikalı orman alanlarımızın artırılması maksadı ile Orman Genel Müdürlüğü ile TSE arasında imzalanan protokol kapsamında Ulusal Standartların TSE tarafından oluşturularak tüm ülkemiz ormanlarının PEFC sertifikasyon sistemine göre sertifikalandırılması hususundaki çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

-“FSC ETİKETİ ORMAN ÜRÜNLERİNDE TERCİH SEBEBİ”-

FSC’nin Dünya ormanlarının yönetiminin geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyon olduğunu ifade eden Eroğlu, ürün üzerinde bulunan FSC etiketinin, tüketicinin kağıt ürünü veya kereste alırken tercih yapmasını kolaylaştıran bir unsur olduğunu belirtti.

Sertifikasyon çalışmalarına süratle devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Orman Genel Müdürlüğü’nün alt yapısı sertifika almaya hazır. Türkiye’nin gelecekte Avrupa’ya işlenmiş odun hammaddesi ihracat payını artırabilmesi sertifikasyon çalışmalarına bağlıdır” diye açıkladı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@