Kafalar iyice karıştı! EYT konusu tamamen rafa mı kaldırıldı yoksa ileri bir tarihe mi atıldı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen açıklamaların ardından EYT'liler konusunun tamamen rafa kaldırıldığı düşünülürken, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun ifadeleri EYT'lileri yeniden umutlandırdı. İşte EYT konusundaki son gelişmeler...

Kamu Haberleri 14.11.2021 - 10:29 14.11.2021 - 10:29 Ali Parim

Son günlerde asgari ücrete yapılacak zam ve 3600 ek gösterge çalışmalarının yanı sıra Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili hükümetin atacağı adım da merak konusu oldu. Sayısı 5 milyonu aşan ve uzun süredir seslerini duyurmaya çalışan EYT'liler ile ilgili bir takım çalışmalar olduğu yönünde iktidara yakın basın kuruluşlarında haberler çıkmaya başladı. Ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarla kafalar iyice karıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, emeklilik için yaş kriterinin sağlanmasının önemine vurgu yaparak, "Bütün modern sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik için gereken şartlardan biri yaştır ve yaş şartı yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu 'yaşlılık sigortası' olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartı vardır ve bu şartların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır." ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı duyulmuştur" denilerek, öncelikli gündemde EYT ile ilgili bir çalışmanın bulunmadığı aktarıldı. Gelen bu iki açıklama, "EYT'lilere kapılar tamamen kapandı" şeklinde yorumlanırken, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun ifadeleri, EYT'lileri yeniden umutlandırdı. 

"TOPLUM KESİMLERİYLE PAYLAŞILACAK"

TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan tartışma sırasında Akbaşoğlu, EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yaptığını hatırlatarak, “EYT'yle ilgili de Vedat Bilgin Bey'in Sosyal Politikalar Kurulunda üyeyken başlattığı çalışmalar var. Dolayısıyla bu çalışmaların neticesi ortaya çıktığında da tam manasıyla bütün toplum kesimleriyle bu paylaşılacak” şeklinde konuştu. Akbaşoğlu ayrıca “EYT'yle ilgili, 3600'le ilgili de zaten biz bunu kanuna dönüştüreceğiz, teklife dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Akbaşoğlu'nun bu açıklaması, hükümetin EYT konusunu tamamen rafa kaldırılmadığını göstermiş oldu.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@