Türkiye Kadın Erkek Eşitliğinde 145 Ülkeden 130. Sırada

BBC 100 Kadın sezonu çerçevesinde, dünyada erkekler ile kadınlar arasındaki eşitsizliğin ne boyutta olduğunu göstermek amacıyla interaktif bir rehber hazırladı.

Haberler 02.12.2015, 14:47
Türkiye Kadın Erkek Eşitliğinde 145 Ülkeden 130. Sırada

ANKARA (ANKA) -BBC 100 Kadın sezonu çerçevesinde, dünyada erkekler ile kadınlar arasındaki eşitsizliğin ne boyutta olduğunu göstermek amacıyla interaktif bir rehber hazırladı. Arama kutusuna ülkenin adı yazıldığında, cinsiyet eşitliği sıralamasında o ülkenin yerini gösteren uygulamada Türkiye 145 ülke arasında 130’uncu sırada gösteriliyor.

Dünya Ekonomik Froumu'nun (WEF) raporuna dayanarak hazırlanan rehberde, ülkeler kadınların ekonomik ve siyasi hayata katılımına göre ve eğitim-sağlık gibi sosyal hizmetlere erişimlerine göre göre sıralanıyor.

Listenin ilk sıralarında sırasıyla İzlanda, Norveç, Finlandiya, İsveç yer alırken son sırada Yemen yer aldı. Sondan başa doğru sıralamada Yemen’i, Pakistan, Suriye, Çad, İran, Ürdün ve Fas izledi.

Rehberde sıralamaların ardından bazı istatistiki bilgiler de yer alıyor. Arama sonuçlarına göre Türkiye’de; bir erkeğin kazandığı her 100 dolar için bir kadın 80 dolar kazanıyor, üniversite mezunu olan kadınların oranı yüzde 47, çalışan ya da iş arayan erkeklerin oranı yüzde 76 iken kadınların oranı yüzde 32, Üst düzey yetkili-yönetici ya da milletvekili olarak çalışan her 10 kişiden yaklaşık 1'i kadın, kadın bakanların oranı yüzde 4 olarak veriliyor.

Arama sonunda mevcut trendlerle dünyada cinsiyet eşitliğinin sağlanabileceği tarih ise 2133 yılı olarak gösteriliyor. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@