Kadınlar güçlü kalabilsin diye: Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi,Akbank faizsiz veya 6 ay geri ödemesiz kredi veriyor!

Kadınlar için devlet destekli birçok kolaylık sağlanıyor. Kendi ayakları üstünde durmak isteyen kadınlar bankalardan faizsiz ya da 6 ay geri ödemesiz kredi alarak hayal ettikleri işi kurabiliyor.

Finans 23.11.2021 - 02:12 23.11.2021 - 02:12 Mustafa Çokyaşar

 Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve Akbank'ın başını çektiği devlet destekli bir kredi kampanyası kapsmamında kendi işini kurarak rahata kavuşmak ya da hayallerini gerçekeğe dönüştürmek isteyen cesur kadınlar, faizsiz kredi çekelebileceği gibi 6 ay geri ödememe şartı aranmadan kredi çekebiliyor.

Türkiye'de de tüm dünyada olduğu gibi kadının işgücüne katılım oranı erkeklerin katılım oranına düşük kalıyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi gazete yayımlanan planlar arasında 2023’e kadar kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 34'ten yüzde 38.5’e yükseltilmesi hedefleniyor.

Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve Akbank'ın kadınlara özel hazırladığı kredi kampanyaları:

Halkbank

Türkiyede'ki tüm Halkbank şubelerinden  ‘Kadın Girişimci Kredi Paketi’ adıyla destek alabilceğiniz bu kredi ile Azami kredi limiti, işini kurmuş kadın girişimciler için 100 bin lira, yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 50 bin lira kredi veriliyor.  6 ay anapara ödemesiz ödenebilen bu kredi 36 taksit seçeneği ile sunuluyor.

Ayrıca Halkbank ‘Sıfır Faizli Esnaf Kredisi’ adıyla hazırladığı kampanya ile KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan 30 yaşını doldurmamış kadınlaraa azami 100 bin TL kredi veriyor.

İş Bankası

İş Bankası'da özel bir banka olmasına rağmen devlet desteğinden dolayı kadınlara kaçırılmayacak kredi fırsatları sunan bir banka. İş Bankası, kadın girişimcilere özel 500 bin TL'ye kadar, düşük faiz oranı ve uygun ödeme koşulları sunan bir dizi seçenek sunuyor.

KOSGEB'in sunduğu eğitimler ve maddi desteği ile işini kuran kadınlar ise 70 bin liraya kadar kredi faizsiz kredien yararlanabiliyor. Konuyla ilgili en yakın İş Bankası şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Yapı Kredi

Devlet desteğini fırsat bilerek kadınlar için özel bir kampanya hazırlayan diğer bir özel banka ise Yapı Kredi. Banka, kadın çiftçi müşterilerine, 50 bin liraya kadar 24 ay taksit ile kredi veriyor. Bankanın sunduğu faiz oranı ise ve yüzde 1.65. Kampanya yalnıza 30 Kasım'a kadar geçerli olacak.

Akbank

Akbank, devlet desteğini de fırsat bilerek Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile anlaşmaya gitti ve kadın özel kaçırılmayacak bir kredi imkanı sundu. Anlaşma kapsamındaTURWIB II Programı’yla küçük veya orta ölçe işyeri kurmak isteyen kadınlara 50 milyon dolar fon ayrıldı. Bu program kapsamında verilen krediler 2.5 yıl vadeli. Bu sayede kadınlar yüksek miktarda krediyi düşük faizle çekebiliyor ve uzun taksit sayısı ile rahatça ödeyebiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@