İlişkilere en çok zarar veren 2 davranış nedir?

İlişkilere en çok zarar veren 2 davranış nedir?  2014’te yayınlanan bir araştırmaya göre romantik ilişkilere en çok zarar veren iki davranış şöyle:

Haberler 31.05.2018, 11:56
İlişkilere en çok zarar veren 2 davranış nedir?

kadincaozel - İlişkilere en çok zarar veren 2 davranış nedir 2014’te yayınlanan bir araştırmaya göre romantik ilişkilere en çok zarar veren iki davranış şöyle:  eşinizden/partnerinizden aklınızı okumasını beklemek ve tartışma/kavga esnasında kaçarak içine kapanmak.

İlişkilerde en tehlikeli davranış nedir?

Partnerinin/eşinin aklını okumasını bekleme davranışı genellikle ortada bir problem olduğunda kişinin bunu doğrudan partnerine açıklamayı tercih etmemesi durumunda ortaya çıkıyor. Aklının okunmasını bekleyen eş, genellikle ilişki hakkında kaygılıdır ya da ihmal edildiğini düşünüyordur. Çoğu zaman diğer kişinin bir akıl okuyucusu olmasını beklemek, öfke veya olumsuz iletişimle sonuçlanır.

Eşinin telepatik olmasını beklemek, insanları ilişkiden psikolojik olarak uzaklaştıran en tehlikeli davranış biçimlerinden biri, belki de en zararlısı olarak görülüyor.

Mutsuz bir ilişkinin işareti hangi davranıştır?

Diğer zararlı davranış ise eleştiri, tartışma ya da kavga sırasında geri çekilerek içine kapanmak. Araştırmayı yürüten Dr. Keith Sanford geri çekilme davranışını şöyle açıklıyor: “İnsanların saldırıya uğradıklarını hissettiklerinde kullandıkları savunma amaçlı bir taktiktir ve geri çekilme ile ilişki memnuniyetinin genel olarak düşük olması arasında doğrudan bir ilişki vardır.”

Partneriniz tarafından eleştirildiğinizde ya da saldırıya uğradığınızda geri çekilme davranışı göstermek oldukça yaygın. Dr. Sanford bu davranışın mutsuz bir ilişkinin işareti olduğunu söyleyerek ekliyor: “Bu davranış hemen hemen her ilişkide zaman zaman gözlense de mutsuz ilişkilerde daha çok ve sık gözlenir.” Psikolojik olarak geri çekilen partnerin, diğer partnere karşı ilgisiz veya ondan sıkılmış olma olasılığı daha yüksektir.

İlişkiyi kurtarmak için nasıl davranmak gerekir?

Dr. Sanford geri çekilme davranışının ilişkideki kontrol ve otonomi mekanizmalarıyla ilişkili olduğunu şöyle ifade ediyor: “Genellikle partnerlerden birisi talep halindeyken diğeri geri çekilme davranışı gösterir. Talep eden partner ne kadar ısrarcı olursa diğer partner de o kadar geri çekilir. Bu davranış problemini çözmek için davranışın problemli olduğunu fark edip yerine başka bir davranış geliştirmeye çalışmak yapıcı ve nazik bir yaklaşım olacaktır.”

Araştırma sonuçları binlerce kişiye ilişkileriyle ilgili yapılan anketlerden elde edilmiş. Katılımcılar ilişkilerinde ortaya çıkan problemlerle nasıl başa çıktıklarını, verdikleri tepkileri ve yaşadıkları duygu durumları ile ilgili soruları yanıtlamışlar.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@